04.11.2014 13:18

Husa na provázku vrátí na repertoár Babičku s Jiřím Pechou

Brněnské Divadlo Husa na provázku vrátí na repertoár "fetišistickou revue" Babička: Šťastná to žena! s Jiřím Pechou v titulní roli. Představení v režii Iva Krobota se v Brně úspěšně hrálo v letech 1997 až 2006 a získalo takřka kultovní status. V historii Husy na provázku nasbíralo rekordních 312 uvedení. Vždycky bylo vyprodáno, řekl dnes novinářům dramaturg a spoluautor scénáře Petr Oslzlý.

Pecha návratem do velké role oslaví 70. narozeniny, které připadají na 12. listopadu. Obnovená premiéra inscenace je na programu o den dříve. Na úlohu Babičky ovšem Pecha v inscenaci není sám. Postavu v její křehčí, ženské poloze znovu ztvární Zoja Mikotová. Jinak je herecké obsazení výrazně odlišné, což je dáno generační obměnou souboru.
Pechu těší spolupráce s mladšími herci a věří, že mezi nimi obstojí. "Paměť už není taková, ale když to člověk hraje více než třistakrát, něco v té hlavě přece jen uvízne," řekl novinářům. Zdůraznil, že v Babičce má sice titulní roli, ale inscenace stojí na souhře celého souboru. Významná je pohybová a hudební složka - v představení hraje živá rocková kapela a cimbálovka.

Kanonické dílo české literatury zpracovává Husa na provázku bez patosu, avšak s úctou. "To, že je to obsazeno mužem, není karikatura. K dílu přistupujeme s obdivem - jako k jednomu z největších děl české literatury vůbec, ovšem také k fetiši české literatury," uvedl Oslzlý.Režiséra Krobota potěšilo, že dramaturgie rozhodla o novém nasazení jeho úspěšné inscenace. "Je to vítaná příležitost, jak se ve zmatku této doby vrátit k jakémusi klidu, k řádu roku, který je protkán svátky," uvedl Krobot.

Vyprávění Boženy Němcové o moudré stařence, k níž chodí pro radu rodina i sousedé, se i v současnosti opakovaně stává inspirací divadelníků. Divadlo Na Fidlovačce loni nasadilo na repertoár Babičku s Eliškou Balzerovou v titulní roli. Studio Ypsilon před čtyřmi lety přišlo s variací Babička se vrací aneb Dichtung und Wahrheit v režii Arnošta Goldflama. V Národním divadle v Praze Babičku v roce 2007 ztvárnila Vlasta Chramostová.

www.provazek.cz


Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Husa na provázku vrátí na repertoár Babičku s Jiřím Pechou