25.11.2006 00:00

Hvozdenští ochotníci vystavují Betlémy a vánoční ozdoby

Hvozdná (Zlínsko) 25. listopadu (ČTK) - Více než čtyři desítky betlémů z různých materiálů vystavuje v sále divadla ve Hvozdné na Zlínsku kroužek tamních ochotníků. Raritou je hlavně pohyblivý mechanický betlém patřící hvozdenským farníkům, který zabral značnou část jeviště. Výstavu pořádají divadelníci již potřetí, řekl dnes ČTK jeden z pořadatelů Dušan Sitek.

Divadelníci se snaží nabídnout každý rok jiné betlémy, přesto se jim daří výstavu stále rozšiřovat. "Známe již takřka všechny sběratele či výrobce betlémů z širokého okolí," poznamenal Sitek. Letos pořadatelé získali betlémy ze sbírek několika muzeí, zbytek pochází od soukromých sběratelů. Svou kompletní sbírku, čítající 18 kusů, vystavuje například Jana Kobzáňová.

V sále hvozdenského divadla si mohou návštěvníci rovněž koupit vánoční ozdoby a dekorace. Většina z nich pochází ze tří chráněných dílen, kde pracují zdravotně postižení lidé. Jde například o proutěné košíky, keramiku či svíčky z včelího vosku. "Snažíme se tak pomoci lidem, kteří to potřebují nejvíce," uvedl Sitek. Výstava, která začala v pátek, skončí v neděli.

Výstava betlémů ale není jedinou předvánoční akcí hvozdenských ochotníků. "Příští týden uspořádáme mikulášskou zábavu, počítáme i s nadílkou pro děti. Poté bude následovat muzikálový koncert, na kterém se podílejí i herci ze zlínského divadla, a vše vyvrcholí 22. prosince zabijačkou a živým betlémem," řekl Sitek.

Jaroslav Janečka kš

Autor článku: ČTK