10.04.2006 00:00

Ibsena připomíná sborník i řada akcí v Česku

Praha 10. dubna (ČTK) - V květnu uplyne 100 let od úmrtí norského dramatika Henrika Ibsena (1828 až 1906). Celý letošní rok se konají v Norsku i dalších zemích oslavy tohoto výročí, zahrnující tradičně i novátorsky pojatá představení, rozhlasové a filmové adaptace, nová knižní vydání Ibsenova díla, konference, přednášky, semináře či například výstavu soch inspirovaných hrou Peer Gynt.

První akcí, která výročí připomíná v České republice, je v těchto dnech vydání sborníku ibsenovských studií nazvaného Ipse ipsa Ibsen. Přispěli do něj teatrologové, nordisté a divadelníci, jeho součástí je i soupis českých inscenací Ibsenových her v letech 1945 až 2005. Výbor z Ibsenova díla zahrnující 12 jeho vrcholných děl připravuje na květen Divadelní ústav.

Součástí oslav jsou i představení uváděná českými divadly. V brněnském Divadle v 7 a půl se hraje již od roku 2004 Nora v režii Jana Antonína Pitínského. Ten se k Ibsenovi znovu vrátil v loňské sezoně, kdy v Národním divadle v Brně uvedl méně známé temné drama Rosmersholm. Na podzim pro Český rozhlas připravil Ibsenův epilog Když z mrtvých procitáme. Vysílání této adaptace je naplánováno přesně na den úmrtí Ibsena na 23. květen.

V Praze je v současnosti k vidění jedna Ibsenova hra. Nadčasové drama Divoká kachna v režii Jana Nebeského uvedlo v září minulého roku Divadlo v Dlouhé. Divokou kachnu hrají také v plzeňském Divadle J. K. Tyla. V Městském divadle v Mladé Boleslavi nastudoval režisér Rudolf Felzmann starší překlad Peera Gynta pořízený básníkem Bohumilem Mathesiem.

Ibsen bude také v centru pozornosti veletrhu Svět knihy Praha, který se bude konat 4. až 7. května. Starší i novější norská dramatika bude na programu divadelního festivalu Setkání 2006 Stretnutie v květnu ve Zlíně. Záštitu nad českými oslavami 100. výročí úmrtí norského dramatika má norské velvyslanectví.

Ibsen je považován za jednoho z nejvýznamnějších světových dramatiků a za otce moderního dramatu. Analytická technika konstruování dramatu a ochota vyjadřovat se k aktuálnímu otázkám po morálním stavu společnosti z něj učinila jednu z nejdůležitějších postav duchovního života druhé poloviny 19. století. Důležitou roli sehrálo Ibsenovo dílo také ve vývoji českého divadla. Už od 80. let 19. století se dramatikovy hry objevovaly na repertoáru pražského Národního divadla a Švandova divadla na Smíchově. Dodnes v českém prostředí zůstává Ibsen jedním z nejuváděnějších klasiků.

hrm kar

Autor článku: ČTK