11.02.2020 11:30

Ibsenovo drama o rodinné tragédii – Eyolf se vrací do HaDivadla

Po více než roční mateřské pauze se do HaDivadla vrací Eyolf. Současnou interpretaci nepříliš často inscenovaného textu Henrika Ibsena uvedlo HaDivadlo poprvé v listopadu 2017 v rámci Sezony 43: Věčný návrat – Krize budoucnosti. Obnovená premiéra proběhne nyní v neděli 16. února 2020. V roli ústřední manželské dvojice v inscenaci Ivana Buraje zůstávají Lucie Andělová a Matěj Nechvátal.

Eyolf, Ibsenovo drama z roku 1894, nechává diváky nahlédnout na rodinnou tragédii zdánlivě šťastné a zaopatřené rodiny malý Eyolf spadl z útesu do fjordu a utopil se. Pro rodiče a pozůstalé tak rázem vzniká mučivá trhlina, jak se s temnou událostí vyrovnat. Co teď – v depresi a krizi snu – dělat dál?

Inscenace využívá výrazné živé videoprojekce, již typický nástroj pro tvorbu Ivana Buraje. Z diváků, zdánlivě anonymního publika, tak tvůrci činí skrze sledování videopřenosu života skutečné pozorovatele a svědky krizové životní a rodinné situace. To vše s podporou realistického scénografického řešení Antonína Šilara. Obnovená premiéra dává rovněž tvůrcům možnost nahlédnout na inscenaci s odstupem, avšak respektem k jejímu původnímu tvaru a sdělení. Kontinuita tvůrčího procesu je pro Burajovy inscenace – a celkově pro tvorbu HaDivadla – zásadní. 

V titulní roli malého Eyolfa diváci nově uvidí Martina Sovu. Původní obsazení v čele s Lucií Andělovou a Matějem Nechvátalem zůstává beze změny. Role nevlastní tety Asty byla svěřena Agátě Kryštůvkové, podnikatele Borgheima ztvární Jiří Miroslav Valůšek a postavu Krysařky Marie Ludvíková.

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová