03.11.2021 09:57

IDU a České centrum v Paříži pořádají výstavu současné české divadelní fotografie „Obrazy v pohybu: Zmrazit okamžik / Vyprávět příběh”

U příležitosti fotografické přehlídky PhotoSaintGermain 2021 Vás zveme na výstavu současné české divadelní fotografie "Obrazy v pohybu: Zmrazit okamžik / Vyprávět příběh", kterou spolupořádají České centrum v Paříži a Institut umění - Divadelní ústav.

Obrazy v pohybu: Zmrazit okamžik / Vyprávět příběh
Současná česká divadelní fotografie

Divadelní představení probíhá v čase. Objeví se pouze na krátký okamžik veřejné prezentace a po jejím skončení nenávratně mizí. Nelze jej věrně reprodukovat, nelze jej vlastnit, nelze jej přemístit. Je možné jej zachytit, zmrazit, určitým způsobem zaznamenat, vyprávět jeho příběh.

Pohyb lidského těla, veřejný i privátní prostor, obraz uměleckého objektu – témata výběru ze současné české divadelní fotografie jsou zprostředkované přísně estetizovanými fotografiemi i nahodilými momentkami. Výstava na základě tematické spřízněnosti komparuje aktuální trendy žánru s několika fragmenty díla významných osobností české divadelní fotografie napříč 20. a 21.stoletím.

Vystavené exponáty byly součástí posledních dvou ročníků soutěžní Přehlídky divadelní fotografie (2018 a 2020), historické artefakty se nacházejí v soukromých sbírkách autorů a ve sbírkách a fondech IDU.

Sbírání, uchování, výzkum, prezentace a popularizace české divadelní fotografie napříč dvěma staletími je jedním z hlavních výzkumných projektů Institutu umění – Divadelního ústavu.

KURÁTORKY

Denisa Šťastná a Anna Hejmová (Divadelní ústav)

AUTOŘI

Marek Bartoš, Patrik Borecký, Vojtěch Brtnický, Ivo Dankovič, Dragan Dragin, Eva Dobrovodská, Saša Dobrovodský, František Drábek, Libor Galia, Jana Grznáriková, Anna Hladká, Michal Hor Horáček, Lukáš Horký, Jakub Hrab, Alžběta Jungrová, Kryštof Kalina, Viktor Kronbauer, Tomáš Lelek, Marek Olbrzymek, Nadan Pojer, Anna Rasmussen, Eva Stanovská, David Stella, Michaela Škvrňáková, Zuzana Veselá, Adéla Vosičková, Petra Vlčková

Doprovodný program

Praktické informace

Vernisáž: ve čtvrtek 4. listopadu od 17h do 21h
Vstup zdarma
Program přehlídky PhotoSaintGermain

 

Autor článku: Převzato z: https://paris.czechcentres.cz/program/photosaintgermain-v-ceskem-centru-obrazy-v-pohybu, autor fotografie: Michal Hor Horáček