21.05.2012 19:18

Indická hra na chebském jevišti

Na sobotu 26. května od 19 hodin připravilo Západočeské divadlo ve studiu d českou premiéru komedie Anupamy Čandrasecharové Chyba spojení. V režii Zdeňka Bartoše se v závěru 51. sezóny na západě Čech poprvé objeví hra indického autora, resp. indické autorky.

Její děj nás zanese do call centra v současné Indii, z něhož místní zaměstnanci volají do Spojených států a vymáhají dluhy z kreditních karet tamních občanů. Při tom ovšem musí předstírat, že jsou rodilými Američany, v čemž jsou všichni telefonisté opravdovými mistry. Zdá se to být absurdní? A co teprve, když se jeden z protagonistů zamiluje do dlužnice na druhé straně linky a dluh jí odpustí, což ohrozí provoz celého centra. Protože v Indii sice je levná pracovní síla, ovšem existují na světě místa, kde je ještě levnější. A když už se call centrum přesunulo z USA do Indie, proč by se nemohlo přesunou i z Indie třeba na takové Filipíny…

Komedii o našem globalizovaném světě režíruje umělecký šéf Západočeského divadla Zdeněk Bartoš, pro nějž text nese především dva zajímavé divadelní momenty: „Jednak ukazuje, jak sice všichni komunikujeme ostošest na všechny strany pomocí moderních technologií, voláme, píšeme maily, esemesky, nejlépe všechno najednou, ale skutečná komunikace s člověkem, který je hned vedle nás, nám dělá paradoxně největší problém. Tahle na jedné straně komunikační přesycenost a na druhé straně neschopnost základního dorozumění je fenoménem dneška. A druhý zajímavý moment s tím souvisí – technologie rozšiřují možnost manipulace s druhým člověkem, protože vám dovolují skrývat se za jinou identitu, za nick, za avatar. My ovšem hrajeme s otevřenými kartami – všichni uvidí, že jsme Češi, co hrají Indy, co předstírají, že jsou Američané…“

Anupama Čandrasecharová je anglicky píšící autorka pocházející z indického města Čennaj (dříve Madras). Své první hry uvedla v rodné Indii, před několika lety se v rámci mezinárodního stipendijního programu divadla Royal Court přesunula do Londýna. Chyba spojení, která měla světovou premiéru v roce 2010, je její druhou hrou napsanou právě přímo pro divadlo Royal Court, přední světovou scénu, která se soustavně věnuje vyhledávání nových her, případně rovnou podporuje jejich vznik (mimochodem, ve stejném divadle vznikla i Kacířka Richarda Beana, která byla v Chebu uvedena na podzim).

V inscenaci hrají David Beneš, Klára Štěpánková, Diana Toniková, Jindřich Skopec a Petr Vydarený, čerstvý absolvent DAMU a od září nový člen souboru Západočeského divadla. Dramaturgyní je Marta Ljubková, autorem překladu Jan Tošovský, scénu navrhl Pavel Kodeda, kostýmy Andrea Králová, původní hudbu složil Matěj Kroupa.

Letošní 51. sezóna Západočeského divadla nese podtitul Sezóna lákavého pokušení a Chyba spojení je její sedmou premiérou. Do konce června bude následovat ještě jeden titul, politický kabaret Karla Steigerwalda Horáková-Gottwald.

Autor článku: Šimon Dominik

Indická hra na chebském jevišti