27.10.2021 13:02

Inscenace Divadla Drak „Slož si” je dobrodružnou cestou od zvuku k hudbě

Nedílnou součástí repertoáru Divadla Drak je tvorba pro nejmenší diváky. A právě pro ně vznikla na studiové scéně divadla inscenace Slož si. Tento zvukově pohybový koncert pro čtyři herečky se vydává po stopách velké záhady jménem hudba. Co to vlastně hudba je? A jak vzniká? Na tyto otázky odpoví dětem od tří let první drakovská premiéra sezóny 2021/2022. Divadlo ji uvede dvakrát po sobě v sobotu 6. 11. 2021 od 16.00 a 18.00 hodin ve Studiu Divadla Drak.

Tvůrci inscenace, hudební skladatel Daniel Čámský, autor libreta Karel Kratochvíl a režisér Jakub Vašíček, ve své novince pozvou malé diváky na dobrodružnou cestu od prvního nádechu po první koncert. Průvodkyněmi jim budou herečky Divadla Drak Petra Cicáková, Barbara Jarkovská Humel, Pavla Lustyková a Edita Valášková.

„Při tvorbě libreta inscenace a dramaturgicko-režijního konceptu jsme si kladli otázky jak děti vnímají zvuky a šumy, které je každý den obklopují, zda si je spojují se zážitky, vůněmi, pohybem nebo pocity a kudy vede cesta od nechtěného slyšení po soustředěné posluchačství. Inscenace Slož si skládá divadelní obraz hudby od prvních nahodilých a náhodných zvuků po společnou a uvědomělou skladbu,“ řekl k projektu režisér a spoluautor dramaturgicko-režijního konceptu Jakub Vašíček.

Princip skládáni se promítá i v scénografickém řešení inscenace navrženém Terezou Vašíčkovou. Ta vytvořila scénografii připomínající velkou stavebnici, která se skládá z 25 velkých dřevěných kostek. Kostky to však nejsou tak docela obyčejné a skrývají mnohá překvapení. Diváci jsou usazeni kolem čtyř stran čtvercového hracího prostoru. Díky přirozené interakci se tak stávají součástí představení a spolu se čtveřicí aktérek se „vydávají na cestu, na jejímž začátku není nic než zmatek, zatímco na konci čeká společná skladba, živý koncert, divadelní obraz hudby“. Hudba je tématem i hybatelem veškerého dění a pro inscenaci ji složil Daniel Čámský. V plné míře přitom využil muzikálnosti členek uměleckého souboru divadla.

„Variabilního prostoru našeho Studia chceme pravidelně využívat k tomu, abychom si vyzkoušeli a hledali jiné způsoby divadelního vyprávění, než které umožňuje tradiční uspořádání hlediště a jeviště. Bylo tomu tak třeba u inscenace Cesta určené dospívajícímu publiku a nyní se naopak zase jiným způsobem obracíme na úplně nejmenší diváky. Věříme, že jim tak připravíme nevšední zážitek, který je nadchne nejen pro hudbu a hudbu na divadle, ale i pro divadlo jako takové,“ uvedl k premiéře inscenace ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

www.draktheatre.cz

Autor článku: Martina Marková, fotografie ze zkoušky