11.08.2022 10:09

Inscenace Divadla Radost „Hamlet on the Road“ získala ocenění na Festiwalu Szekspirowski v Gdaňsku

Inscenace brněnského Divadla Radost „Hamlet on the Road“ si z 26. ročníku Festiwalu Szekspirowski v Gdaňsku odvezla ocenění „Prospero’s Book“, která byla v rámci toho festivalu udělována Polskou Shakespearovskou asociací vůbec poprvé. Jedná se o obrovský úspěch v mezinárodním kontextu.

Festiwal Szekspirowski

Gdaňský shakespearovský festival je mezinárodní akce představující nejlepší shakespearovská představení z celého světa. Na festivalu se představilo přes 230 divadelních společností, které představili renomovaní evropští divadelní režiséři jako: Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale a další.

V rámci 26. Mezinárodního shakespearovského festivalu byly k vidění inscenace z Itálie, Dánska, Kalifornie, České republiky, Norska, Ukrajiny a Polska. Mottem letošního festivalu byl odkaz na tři, značně odlišné, zahraniční produkce „The Tempest“, které byly hosty festivalu, a na bouři, která v současnosti zuří po celém světě – politická, pandemická, klimatická, spojená se stavem společnosti. Odkazuje také na název knihy profesora Jerzyho Limona „Mezi nebem a jevištěm“ vydané v roce 2002.

Festivaloví hosté měli možnst v rámci mezinárodního programu vidět jak zahraniční produkce, tak 5 nejlepších polských shakespearovských adaptací sezóny (Finalisté soutěže Golden Yorick Competition) a také finalisty soutěže ShakespeareOFF Competinion a četné doprovodné akce.

Během 25 ročníků byly na festivalu zastoupeny produkce z více než 40 zemí, včetně Velké Británie, Ruska, Ukrajiny, Německa, Lotyšska, Litvy, Kuby, Dánska, Itálie, Běloruska, Maďarska, Arménie, Islandu, Izraele, Íránu, Jižní Koreje, USA, Japonska, Španělska, Gruzie, Finska, Švédska, Makedonie, České republiky, Rumunska a Zimbabwe.

Už samotné pozvání na festival, který je také jedním z pěti držitelů ceny EFFE v Evropě (uděluje se za mimořádný přínos festivalů v umění), bylo pro Divadlo Radost velkým úspěchem. Nutno také podotknout, že Divadlo Radost bylo prvním a jediným dětským loutkovým divadlem, které se za celou historii festivalu zúčastnilo.

Polská Shakespearovská asociace pořádala soutěž o "Prosperovu knihu" vůbec poprvé

Tato cena se udílela za nejzajímavější scénické zpracování děl Williama Shakespeara. Členové poroty Polské shakespearovské společnosti se zabývali všemi hrami uvedenými během 26. Shakespearovských slavností v Gdaňsku bez ohledu na kategorii a zemi původu a vybrali z nich vítěze, kterému udělili symbolický diplom. Jejich cílem bylo ocenit jevištní interpretaci Shakespearova díla, která podle názoru poroty nejpřesněji pomáhá pochopit současný svět a zůstane divákům dlouho v paměti. Přestože cenu uděluje Polská shakespearovská společnost, nejde jen o "polskou" perspektivu, protože nelze oddělit lokální od globálního, ale velké a malé dějiny se neustále prolínají, jak nám dnes zřetelně ukazují pandemie a válka na Ukrajině.

Cenu Polské Shakespearovské asociace " Prosperova kniha " získalo Divadlo Radost z Brna za představení "Hamlet on the Road", konkrétně za bravurně vyprávěný děj s využitím širokého repertoáru divadelních výrazových prostředků a za demonstraci síly příběhu, který vítězí nad smrtí; za překročení rámce tragédie a komedie a odhalování fluidní hranice mezi uměním a životem; za rozehrání dramatu Hamleta na cestě ("Hamlet on the Road") na rozmezí lokální tradice českých kočujících divadel a současnou potřebou metafyziky, mezi scénou a nebem.

K samotné ceně pak předseda asociace prof. Jacek Fabiszak režisérce inscenace, Joanně Zdradě, napsal: „Vážená paní, jménem Polské Shakespearovské Asociace Vám blahopřeji k udělení ceny „Proserova kniha“ za nejlepší interpretaci Shakespearova dramatu na 26. ročníku Shakespearovských slavností. Toto představení dojalo a okouzlilo mnoho festivalových diváků, nejen porotu soutěže“. Jakožto vítěz letošní ceny Księga Prospera bude mít Divadlo Radost možnost, dle pravidel této soutěže, být součástí poroty v příští edici Shakespearovského festivalu. Na základě těchto úspěchů také Divadlo Radost dostalo pozvánku na týdenní hostování v Shakespearovském divadle v Gdaňsku.

Hamlet on the Road

Před 420 lety napsal Shakespeare jednu z nejslavnějších tragédií všech dob: Hamleta. Mnohokrát byl uveden, několikrát zfilmován, postava Hamleta se stala archetypem i módní ikonou, v divadelním slangu se činoherním hercům dokonce přezdívá Hamleti.

Divadlo Radost uvádí Hamleta poněkud jinak, než bývá zvykem: jako funerální muzikál inspirovaný poetikou jarmarečních kočovných loutkářů, plný tragikomických, romantických i hudebních momentů. Příběh prince Hamleta, jeho zavražděného otce a ovdovělé matky Gertrudy, která se vdala za bratra zesnulého krále Claudia, příběh nešťastné Ofelie, jejího bratra Laerta a jejich otce Polonia vypráví prapodivná kočující herecká společnost, uvádějící loutkového Hamleta ve starobylém překladu. Všechny slavné monology zpívá s vlastním hudebním doprovodem. Je to vskutku podivná herecká
společnost, jedním z jejích členů je dokonce hrobník! Aktéři se do svých rolí ponoří natolik, že vražednému šílenství jedné z nejkrvavějších Shakespearových tragédií nakonec sami
podlehnou.

Interiérová verze je uváděna na velké scéně Divadla Radost, exteriérová se odehrává na nádvoří divadla na divadelním voze, který v podobě pojízdného jeviště může přijet za svými diváky kamkoli. Nejbližší uvedení je naplánováno na 25. 8. 2022 v 18:00 na nádvoří pod širým nebem Radosti.

https://divadlo-radost.cz/

Autor článku: Vítězslav Charvát