15.04.2012 08:03

Inscenace Můj atlas světa má dnes premiéru v Divadle Minor

Pražské divadlo Minor uvede dnes vpodvečer premiéru inscenace Můj atlas světa. Podle mluvčí této scény Hany Chaloupkové jde o volné pokračování inscenace Moje 1. encyklopedie, která byla určena dětem předškolního věku.
"Můj atlas světa opět vtáhne diváky do děje, který se věnuje životu na různých místech naší planety. Je určen pro děti 2. až 5. třídy základní školy," uvedla Chaloupková. Režisérem je Jiří Adámek, který se s oblibou věnuje netradičním divadelním formám a prostorům, scénickou hudbu inspirovanou etnickými zdroji složil Jan Matásek.

Vzniku inscenace opět předcházelo studium faktografických materiálů, kterému se věnovali především herci, aby byli připraveni odpovídat na otázky z publika. Jednotlivé epizody se věnují například africkému kontinentu, vietnamskému venkovu, lenošení na Havaji, mexickým dušičkám nebo brazilskému karnevalu. Pozornost je věnována tradičnímu způsobu života, který v dané oblasti vychází z klimatických podmínek. Zahrne například problém nedostatku vody v Africe a boj o přežití v polárních oblastech.
Cílem inscenace, v níž se děti dozvědí, kde roste rýže, kdo jsou kočovníci, a vydají se na cestu kolem světa, je vzbudit v divácích zvědavost, jak se žije na jiných kontinentech. Zvláštní kapitolou je epizoda z Vietnamu, který byl zvolen se záměrem umožnit dětem jiný náhled na vietnamskou komunitu žijící v Čechách.

Na jevišti se objeví různé druhy loutek kombinované s projekcí, která vznikne přímo na jevišti. Herci budou totiž kamerou snímat některé detaily ze scény či rekvizit, které se promítnou na velké plátno.

Autor článku: ČTK: bor, pba

Inscenace Můj atlas světa má dnes premiéru v Divadle Minor