14.10.2022 10:22

Inscenace Naši furianti je společným projektem Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského městského divadla

Západočeské divadlo v Chebu uvede společně s Činohrou Karlovarského městského divadla v sobotu v premiéře hru Naši Furianti. Jedna z nejhranějších českých her se na chebské jeviště vrací po 45 letech. Chebské divadlo, které nemá tak početný ansámbl, si mohlo dovolit titul zařadit na repertoár právě díky spolupráci s karlovarskými herci, informovala ČTK za Západočeské divadlo Eliška Huber Malíková. V Karlových Varech bude premiéra 22. října.

Západočeská inscenace si klade otázku, nakolik se česká vesnice změnila od časů Ladislava Stroupežnického. Na scéně se tak potkávají postavy z doby rakousko-uherské monarchie s typickými obyvateli dnešního venkova. Podstata však zůstává stále stejná – pravda a výmysly, hádky a osočování, ambice, spravedlnost, křivdy, žabomyší války i velká láska.

„Kdo bude v Honicích ponocným? To je zásadní otázka, kterou řeší starosta Dubský (Viktor Braunreiter), první radní Bušek (Pavel Marek) i celý obecní vejbor. Režisér Zdeněk Bartoš charakterizuje inscenaci jako 'komedii mravů (či spíše nemravnosti), kříženou se společenskou satirou' a upozorňuje na přímou linii od Stroupežnického k Jiřímu Havelkovi, jehož Společenstvo vlastníků se stejným způsobem nemůže domluvit na zásadních věcech," popisuje děj hry Huber Malíková.

Na jevišti se objeví 21 dospělých postav, dva muzikanti a dostaví se i početné potomstvo krejčího Fialy, kterému autor nadělil sedm dětí. Režisér Zdeněk Bartoš se spolu s dramaturgyní Martinou Pokornou rozhodli ponechat mírně archaický jazyk Stroupežnického hry, i když pro srozumitelnost dnešnímu divákovi lehce upravený. Také hudba Jiřího Švece vychází z lidových písní, hudební doprovod však pracuje i s moderním zvukem. Část scény stejně jako kostýmů je dobová, na jevišti vyroste i zeď z betonových panelů nebo plastová klouzačka pro děti.

Po sobotní premiéře mohou diváci nové představení chebského divadla navštívit ve středu 19. října a v sobotu 26 listopadu.

https://www.divadlocheb.cz/
https://www.karlovarske-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bah, hj