11.09.2018 14:50

Inscenace Poslední pólo spolku Hausopera se odehraje v prostředí lázní v Rašínově ulici v Brně

Spolek Hausopera ve své první inscenaci svlékne pěvce do plavek a pokusí se zjistit, zda lze plavat a zpívat najednou. Dílo nazvané Poslední pólo totiž autoři zasadili do prostředí lázní v Rašínově ulici v Brně, kde také bude 30. září premiéra a v říjnu dvě reprízy. Ambicí Hausopery je uvést v roce 2020 tři díla ve třech různých netradičních prostorech v Brně v jeden večer.

„Nejde nám o to, přesadit inscenace z divadla a zahrát je jinde, ale najít prostor, který nás zajímá, a pro ten jediný vytvořit speciální dílo, které s tím prostorem od začátku počítá a je tam vsazené," řekl dnes novinářům dramaturg Boris Klepal.

Autorem libreta k novince je pěvec Josef Škarka. Napsal nostalgický příběh o dvou starých přátelích, zlomeném srdci, černém svědomí a odpuštění. Hudba je dílem Marka Ivanoviče, pěvce doprovodí hráči na akordeon a bicí nástroje, zejména vibrafon. „Nástroje jsme vybírali s ohledem na akustiku a vlhkost u bazénu," uvedl Ivanović.

V inscenaci účinkují také akvabely pod vedením olympioničky Alžběty Dufkové. Diváci budou na ochozu nad bazénem, vejde se jich tam podle plánů pořadatelů asi 40 až 50. K bazénu se nesmí ve venkovní obuvi, lidé by si tedy měli s sebou vzít například žabky, případně dostanou na místě návleky.

Spolek Hausopera se zaměří na takzvané site specific art, což je pojem označující umělecká díla zasazená do určitého prostoru, který výrazně ovlivňuje výsledek. Další produkce budou v Zemanově kavárně v Josefské ulici a knihkupectví Michala Ženíška v pasáži Alfa.

Spolek také chce své krátké opery vydávat v knižní edici. „Aby si je lidé mohli koupit a hrát pak při různých příležitostech třeba doma, pro přátele, anebo v 'liduškách', na konzervatořích. Zkrátka chceme přenést nová díla soudobé operní tvorby víc do povědomí českého publika," uvedl Škarka.

http://hausopera.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, hj

Inscenace Poslední pólo spolku Hausopera se odehraje v prostředí lázní v Rašínově ulici v Brně

Inscenace

18.02.2019

Divadlo Na Jezerce uvede komedii Matěje Balcara Pánský klub

Divadlo Na Jezerce připravuje další novinku: ve čtvrtek 4. dubna uvede světovou premiéru komedie Pánská klub. Autorem i režisérem hry psané pro Divadlo Na Jezerce je Matěj Balcar, který dá divákům s humorem i pochopením nahlédnout do vnitřního světa pěti mužů a jediné ženy. Vedle Kristýny Hrušínské se tak na Jezerce poprvé představí ostřílená herecká esa Zdeněk Žák a Milan Šteindler.

18.02.2019

Příběh Vinnetoua z knih Karla Maye přiblíží dětskému publiku brněnské divadlo Polárka

Příběh Vinnetoua z knih Karla Maye přiblíží dětskému publiku brněnské divadlo Polárka. Inscenaci připravuje režisér Jiří Jelínek, premiéra bude v sobotu. Diváci od šesti let mohou na jevišti sledovat, jak malý Vinnetou vyrůstá ve šlechetného ochránce indiánů, jimž je i přes jeho odvážné činy souzeno opustit svá loviště.

18.02.2019

Východočeské divadlo Pardubice chystá obnovenou premiéru hry Commedia finita

V říjnu 2017 uvedlo Východočeské divadlo Pardubice  premiéru hry o operní divě Emě Destinnové Commedia finita, kterou na Malé scéně ve dvoře nastudoval režisér Petr Novotný. O rok později se s ní diváci po třiadvaceti reprízách rozloučili. Mezitím však v divadelním klubu vznikla nová scéna Poedium v klubu, jejíž intimní prostor je jako stvořený pro hru s malým hereckým obsazením, proto se vedení divadla rozhodlo „oprášit“ Commedii finitu a obohatit jí repertoár nové nejmenší scény pardubického souboru.