29.03.2022 15:39

Inscenace Pstruzi v režii Jakuba Šmída bude první italskou hrou v Divadle Ungelt

Inscenace Pstruzi současného dramatika Edoarda Erby bude v režii Jakuba Šmída první italskou hrou, kterou uvede pražské Divadlo Ungelt. Zároveň bude poprvé 13. dubna uvedena mimo Itálii. V hlavních rolích komedie o obavách, kterým lze čelit jen s humorem, se představí Pavel Liška, Jaromír Dulava a Alena Mihulová. Novináře o tom dnes informoval šéf Ungeltu Milan Hein.

„Po české premiéře Houslí, v nichž se do Ungeltu po více jak dvaceti letech vrátil Pavel Liška, jsme Pavlovi začali hledat titul přímo na tělo. Text, který by konvenoval jemu i nám jsme našli až po roce a půl usilovného pátrání. K současnému italskému dramatikovi Erbovi jsme se dostali díky překladatelce Marině Feltlové. Český rozhlas, kde Feltlová pracuje jako dramaturgyně, v roce 2014 nastudoval Erbovu celosvětově proslavenou aktovku Newyorský maraton. Z rozhlasové inscenace bylo okamžitě zřejmé, jak pozoruhodný autor Erba je a že by si zasloužil daleko větší pozornost," uvedl umělecký šéf Ungeltu Pavel Ondruch.

Režisér Šmíd a herec Liška se shodují v tom, že inscenace Pstruzi je komedií s filozofickým přesahem. „Při spolupráci s Ungeltem jsem mohl mluvit do toho, o čem a s kým si hraju. To je skvělé. Komedie jsou v dnešní době třeba, tak jsem se snad trefil," podotkl Liška.

Osobitá kombinace poezie a humoru nebyla tím hlavním, co rozhodlo, že italského dramatika Erbu v Ungeltu poprvé přivedou na české jeviště. „Rozhodly především tři skvěle vykreslené plnokrevné postavy, které dávají hercům – nejen Pavlovi, ale také Aleně Mihulové a Jaromíru Dulavovi – úchvatnou příležitost vytěžit maximum ze svého temperamentu," konstatoval Ondruch.

Stejně jako v Liškově případě se ani Mihulová a Dulava neobjeví na scéně Divadla Ungelt poprvé. Mihulová v Ungeltu účinkovala v inscenaci Princip náhody a aktuálně hraje s Petrou Nesvačilovou v komedii Skořápka a v inscenaci Přítelkyně, v níž exceluje s Jitkou Smutnou. Dulava v Ungeltu hrál v inscenacích Řidič paní Daisy a Sylvie, jako režisér je podepsán pod bláznivou groteskou Slepice na zádech v hlavních rolích s Tatianou Dykovou a Vojtěchem Dykem.

https://www.divadloungelt.cz/

Autor článku: ČTK: jir, snm

Inscenace Pstruzi v režii Jakuba Šmída bude první italskou hrou v Divadle Ungelt

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.