05.10.2021 17:19

Inscenace Zpívat jako Gigli bude mít premiéru 16. října v Divadle Ungelt

V inscenaci Zpívat jako Gigli autora Toma Murphyho se v režii Marka Němce v Divadle Ungelt představí Radek Holub, Jiří Hána a Monika Zoubková. Premiéra se uskuteční 16. října. V Česku bude hra považovaná za vrcholné dílo irského moderního dramatu uvedena poprvé. Hra originálním způsobem zkoumá, proč tak moc potřebujeme krásu, v tomto případě zpěv operního pěvce Beniamina Gigliho. „Hra je z roku 1983, ale po prvním čtení jsem měl pocit, že je z aktuální doby," uvedl dnes na setkání s novináři dramaturg Pavel Ondruch.

Autor hry Murphy zemřel ve věku 83 let v roce 2018. Přestože je obecně považován za největšího irského dramatika 20. století, na tuzemská jeviště se zatím dostal pouze jeden jeho text – Bailegangaire aneb Město beze smíchu. Jeho česká premiéra se uskutečnila 12. října 2000 v pražském Divadle Kolowrat.

„Uvedení Murphyho vrcholného dramatu o dvou mužích, kteří ve světě plném materialismu hledají trochu duchovna a krásy, je proto také splacením dluhu tomuto velkému dramatiku. Zároveň to je i pocta českému překladateli Julku Neumannovi, který tuto svou oblíbenou hru přeložil těsně před tím, než zemřel," uvedl dramaturg Ondruch.

Překladatel Neumann napsal, že se v případě díla Zpívat jako Gigli jedná o „jednu z mála moderních her s katarzí, a jako všechno, co Tom psal, s katarzí nečekanou a o to více očišťující". „Julek Neumann věřil, že je Gigli pro Ungelt naprosto ideální," podotkl Ondruch.

Pro režiséra Marka Němce se jedná již o druhou režijní spolupráci s Divadlem Ungelt. V roce 2017 zde premiérově uvedl existenciální tragikomedii Život podle Jonesových v hlavních rolích s Vandou Hybnerovou, Lucií Štěpánkovou, Miroslavem Táborským a Ladislavem Hamplem. Stejně tak se o první setkání s Ungeltem nejedná ani v případě Radka Holuba a Jiřího Hány. První jmenovaný zde několik let exceloval společně s Františkem Němcem ve strhujícím psychologické dramatu Expres na západ. Hánu mohou diváci v Ungeltu v současné době vídat i v inscenaci Kdokoli může dělat cokoli, která vznikla na základě dramatizace humoristického románu Betty MacDonaldové.

https://www.divadloungelt.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mal

Inscenace Zpívat jako Gigli bude mít premiéru 16. října v Divadle Ungelt

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.