07.02.2020 10:48

Inscenaci Zmoudření Dona Quijota uvede Divadlo na Vinohradech

Inscenaci Zmoudření Dona Quijota podle dramatu básníka Viktora Dyka uvede dnes večer v premiéře Divadlo na Vinohradech. V režii Martina Čičváka se v titulní roli slavného moudrého blázna představí Tomáš Pavelka a jeho věrného sluhu Sancha Panzu ztvárňuje Ondřej Brousek, který k inscenaci také složil hudbu. V dalších rolích účinkují třeba Otakar Brousek mladší, Naďa Konvalinková, Marek Lambora nebo Andrea Černá.

Zmoudření Dona Quijota patří ke zlatému fondu vinohradského divadla. Dykova hra v něm byla poprvé uvedena v roce 1914, dva roky poté, co ji autor napsal.

Postavy ze slavného Cervantesova románu, tedy Dona Quijota, jeho zbrojnoše Sancha Panzu, jeho koně Rozinantu a jeho lásku Dulcinelu znají možná i ti, kdo román nikdy nečetli. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha je zřejmě nejslavnějším španělským románem a jedním z klíčových děl světové literatury. Některé prvky této knihy se staly ustálenými obraty, třeba donkichotství nebo boj s větrnými mlýny.

Cervantesův Don Quijot inspiroval mezi jinými tvůrci také českého básníka Viktora Dyka. Zmoudření Dona Quijota se pokládá za jeho nejlepší dramatický text a patří spolu se slavným Krysařem a básní Milá sedmi loupežníků k vrcholným autorovým dílům. Viktor Dyk na pozadí španělského příběhu směšnohrdinského rytíře a jeho sluhy rozehrál typicky český spor idealismu a pragmatismu, postihující podstatné rysy české národní povahy.

Podle některých názorů neinscenovatelná hra byla v červnu roku 1914 uvedena v Městském divadle na Královských Vinohradech v režii Františka Zavřela. Tato inscenace bývá někdy označována za první moderní režii v historii českého divadla.

https://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: hrm, dvd