31.03.2021 20:30

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vydává 4. díl podcastu Suflér

Čtvrtý díl podcastu IDU se zaměřuje na téma Podpora kultury z Národního plánu obnovy.

Jakožto členská země EU stojíme před mimořádnou investiční příležitostí, kterou nabízí evropský Fond obnovy. Dostat se k nemalým unijním penězům na restart po pandemii předpokládá předložit Evropské komisi dobrý národní plán na jejich využití. V těchto dnech přípravy českého plánu obnovy, který odráží tuzemské společenské priority, vrcholí. Jestli k nim patří kultura, se teprve uvidí. Snahu Ministerstva kultury udržet v Národním plánu obnovy ČR podporu kulturních a kreativních odvětví ve výši 8,2 miliardy intenzivně podporuje výzva #zakreativnicesko, která sdružuje více jak 600 signatářů. Tu začátkem roku 2021 iniciovala platforma Institutu umění-Divadelního ústavu Kreativní Česko.

K tématu hovoří Marta Smolíková, ředitelka organizace Otevřená společnost, Lucie Ševčíková z platformy IDU Kreativní Česko, Jakub Bakule z Kabinetu ministra kultury, Zdeňka Hubáček Kujová, vedoucí kreativního hubu Kumst Brno a Kateřina Churtajeva, vedoucí odboru kultury a památkové péče Královehradeckého kraje.

Podcast IDU připravily Jana Návratová a Veronika Černohous.
Sound design: Studio Versus.
Suflér je dostupný na všech streamovacích platformách. Odkaz k přehrání také zde.

Informace o všech podcastech vydaných IDU naleznete zde.

Autor článku: IDU

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vydává 4. díl podcastu Suflér

Zprávy

23.04.2021

Vláda projednala plán obnovování i kulturního života

Chystané obnovení činností, chodu služeb a veřejného života rozdělila do tzv. balíčků na základě předpokládaného poklesu výskytu nových případů nemoci COVID-19. Podle nového plánu se pro kulturu nejdříve otevřou muzea, galerie a památky. O konkrétních podmínkách jedná ministr kultury Lubomír Zaorálek s rezortem zdravotnictví.

22.04.2021

Firmy podnikající v živém umění již mohou žádat o dotace ve výzvě 3.3 z programu COVID – Kultura

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo ve čtvrtek 21. dubna přijímat žádosti ve výzvě 3.3 programu COVID – Kultura, kterou připravilo ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK). O dotaci mohou žádat firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Žádosti je možné podávat do 30. června 2021. 

22.04.2021

Nový Dům tanečního umění v pražském Braníku otevře své brány letos v srpnu

Na sklonku léta bude v nově zrekonstruovaném neorenesančním areálu bývalého Branického pivovaru otevřen Dům tanečního umění Praha. Památkově chráněná budova z konce 19. století má velkorysé prostorové dispozice. Nabídne vynikající podmínky vzdělání v oboru tanec a kontinuální činnost profesionálních nezávislých tanečních souborů. Studentům tance umožní využít nabídku dlouhodobých stáží v profesionálních souborech, tedy praktické propojení vzdělávání s profesionální praxí.