10.10.2011 13:00

Interaktivní video-holografické instalace a přednáška J. A. Sommy zahájí Oslavy 20. výročí Kyliánovy videotéky

Srdečně Vás zveme na vernisáž interaktivní video-holografické instalace Phosphene Variations, která se uskuteční ve středu 26. října 2011 v 16 hodin ve vstupním foyer Nové Scény Národního divadla (Národní 4, Praha 1), a přednášku autora J. A. Sommy, která bude následovat od 18 hodin v přednáškovém sále U1 v budově FAMU (Smetanovo nábřeží 2, Praha 1). V přednášce s názvem Informační revoluce – pohled na nové technologie v performanci a umění se autor pokusí zodpovědět otázku Jak technologie mění náš běžný život a svět umění? Pomocí vizuálních a audio ukázek bude představeno stírání hranic mezi vědou, lékařstvím a uměním.

Interaktivní holograf Phosphene Variations, který bude k vidění ve vstupním foyer Nové scény od 26. října do 30. listopadu 2011, představuje zajímavou novinku v žánru umění a 3D videoinstalace. Člověk / hologram se volně pohybuje v prostoru, reaguje na dotyk diváků a umožňuje jim aktivně se zapojit do choreografie a režie. V hologramu vystupuje dvaadevadesátiletá Frances Wessells, bývalá tanečnice Marthy Graham a Hanyi Holm. 

Jason A. Somma je režisér, fotograf a choreograf žijící v New Yorku. Jeho interaktivní holografické videoinstalace zkoumají nové způsoby působení 3D videa na diváka. Jako choreograf pracoval v Saddler Wells v Londýně, Theatre de Chaillot v Paříži a dalších významných institucích. Hostoval na mnoha univerzitách, kde přednášel na téma Umění a věda / Performance a nové technologie. Své zkušenosti zužitkoval v hledání způsobu, jak převést tanec z pomíjivého stavu na jevišti na zdi galerií. Jeho taneční filmy byly k vidění například na Sundance Channel, Independent Film Channel, PBS, Newyorském tanečním festivalu a na mnoha dalších. Stal se také poradcem na katedře neurovědy na Glasgowské univerzitě při výzkumu, který byl zaměřen na způsob, jak vnímání pohybu ovlivňuje snímání mozku a transkraniální magnetickou stimulaci. Je prvním Američanem, který obdržel cenu od Rolex Arts Initiative for Dance a poslední čtyři roky pracuje pod vedením choreografa Jiřího Kyliána. S ním spolupracoval na tanečním představení Anonymus, které připomnělo 50. výročí Nizozemského tanečního divadla a které je součástí programu slavnostního představení, pořádaného 30. listopadu 2011 v rámci Oslav 20. výročí Kyliánovy videotéky v Praze.

Vstup na přednášku, která bude v angličtině, je zdarma. Na přednášku se, prosíme, zaregistrujte na www.culturenet.cz/index.php?cmd=page&id=820.

Ukázky práce Jasona Akira Sommy naleznete na těchto webových odkazech:

http://vimeo.com/jasonsomma

www.youtube.com/watch?v=dPGJ6-zF2ms

www.rolexmentorprotege.com/en/dance/jason-akira-somma-self-portrait.jsp

Instalace hologramu a přednáška J. A. Sommy se koná v rámci Oslav 20. výročí Kyliánovy videotéky v Praze, které pořádá Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci a s podporou 420PEOPLE, Nadací Jiřího Kyliána v Haagu, Novou scénou Národního divadla, FAMU, Velvyslanectvím USA v Praze, Velvyslanectvím Nizozemského království v Praze, Institutem světelného designu, Ministerstva kultury ČR a mediálních partnerů.

Autor článku: Eva Papánková

Interaktivní video-holografické instalace a přednáška J. A. Sommy zahájí Oslavy 20. výročí Kyliánovy videotéky