26.04.2012 09:36

Iráčané nastudovali Romea a Julii, ale po svém

Irácký soubor nastudoval pro kulturní program letní olympiády hru Romeo a Julie v Bagdádu. Podle agentury AFP jde o adaptaci slavného příběhu Williama Shakespeara přenesenou do současného Iráku. Od čtvrtka do 5. května se bude hrát na světovém Shakespearově festivalu v dramatikově rodišti Stratfordu nad Avonou a později v Londýně.    

V irácké verzi je Romeo šíita a Julie sunnitka a oba jsou vydáni napospas rodinným předsudkům v zemi zmítané bojem sunnitů proti šíitům. Meče ve hře nahradily pistole, hovoří se arabským nářečím a herci jsou v tradičních iráckých šatech. Místo renesančních italských paláců bída, v níž žije v posledních letech mnoho Iráčanů.
Jedna z posledních scén spojuje hrůzu sebevražedného atentátu s jatkami, při nichž Al-Káida na Den všech svatých v roce 2010 v jedné z bagdádských katedrál pozabíjela 44 věřících a dva kněze při mši. Na scéně milenci zahynou, když se hrabě Pâris vyhodí do vzduchu. Autor adaptace Munazil Daúd v Pârisovi vidí člena Al-Káidy, který přijel do Iráku z ciziny, aby pomohl v boji proti americké okupaci.    
"Je to veskrze irácká hra. Romeo pozná hrůzu, jakou zažívají všichni Iráčané. Chci vyjádřit utrpení této generace a také zkoušku, jíž je vystavena láska," řekl 23letý představitel Romea Ahmad Saláh Munika.

Stejně stará Sarva Raúlová, která hraje Julii, ví z vlastní zkušenosti, že v Iráku je běžné, že se zamilují příslušníci různých konfesí nebo etnik a že se musejí rozejít. Opravdový shakespearovský příběh prožila její přítelkyně. "Spáchala sebevraždu, protože byla Kurdka a zamilovala se do Araba. Její příbuzní ten svazek nedovolili," vypráví Sarva. "Zakázat lásku lidem nemůže společnost, kmen ani nic jiného," dodává.    
O podobné příběhy není v Iráku nouze. Sarva pochází ze čtvrti Ur na severu Bagdádu. Za vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna tam bydleli hlavně sunnité, po intervenci v roce 2003 přišli i šíité a začalo vzájemné zabíjení. "Z okna svého bytu se dívám na ochod, který patřil jednomu sunnitovi. Před mýma očima ho zavraždili lidé z Mahdího armády (šíitské milice)," vypráví Sarva. Také Ahmad přišel ve válce šíitů proti sunnitům o dva přátele.    

Irácký Romeo a Julie bude k vidění nejen ve Stratfordu, ale také před olympiádou koncem června v Londýně. Daúd doufá, že potom se hra vrátí do iráckých divadel. "Chci Iráčanům vzkázat, aby se přišli podívat, protože jim nabízíme zrcadlo jich samých," řekl.

Autor článku: ČTK: sva, hej