02.04.2012 15:11

Iva Janžurová se objeví v novince Divadla Kalich

Členka činohry Národního divadla Iva Janžurová ztvární hlavní roli komedie Na mělčině, jejíž premiéru uvede 4. dubna pražské Divadlo Kalich. Text nizozemského autora Franka Houtappelse vypovídá o dvou sestrách, jejich matce, tátově popelu a manželství s "omezenou trvanlivostí". České premiéry se má zúčastnit autor osobně.

Režisérem inscenace je Jakub Nvota, autorem scény držitel Radokovy ceny Martin Černý, kostýmy navrhla Lucie Loosová. Po boku Ivy Janžurové se objeví její dcera Sabina Remundová, Barbora Munzarová a Miroslav Vladyka.
"Není mnoho současných her, které by nabízely tři velké herecké příležitosti pro ženy. Tato komedie takovou hrou je. Disponuje životní moudrostí, humorem a zároveň je v ní odvěký příběh běhu času, vnímaný přes model rodiny. Každý z nás dospěje pod ochranou rodičů, aby záhy začal chránit je, starat se o ně a doufal, že je pro svoje děti tím, čím byli rodiče pro něho. Odvěké střídání generací přináší pravdy, ale i trpkost, ironii života a humor jako zbraň," komentoval inscenaci režisér Nvota.

Janžurové hrdinka Ingrid je čerstvě ovdovělou matkou dvou dcer. Mia (Sabina Remundová) má pubertální děti, silný pocit zodpovědnosti, starost o mámu a nefunkční manželství. Mladší Roos (Barbora Munzarová) je bývalou školní kráskou. Děti nemá, zato má přepychovou rezidenci v Bangkoku a nefunkční manželství. Čtyřlístek hrdinů doplňuje melouchař a bývalý spolužák dcer Walter (Miroslav Vladyka). Se všemi se Ingrid vydává na misi pod heslem "budete šťastní, ať se vám to líbí, nebo ne". Zamíří do Thajska, kde budou praskat ledy, tajemství i urny.

Frank Houtappels vystudoval herectví v Amsterdamu. Kromě toho se úspěšně věnuje psaní divadelních her, je i filmovým a televizním scenáristou.


Divadlo Kalich: Na mělčině, foto Richard Kocourek

"Přitahuje mě obtížnost úkolu, jíž většinou přinese kvalitní předloha. Vyhýbám se černočerným vulgárním tématům, nechci hrát osudy, které nesou bezvýchodnost a skepsi. Postava Ingrid se ocitá po smrti manžela v nečekaném prozření, že se v zaujatém plnění povinností manželky a matky minula se svou touhou po smysluplném naplnění života. Chce před podobnou prohrou zastavit své dcery - a její snaha přinese komediální situace," uvedla k příběhu Janžurová. Předpokládá, že jemné tragikomické téma se úsměvně promítne do příběhů rodin těch, kteří budou sedět v hledišti.

Podle Nvoty je forma hry klasická, dialog konverzační a stylizace téměř žádná, bez experimentů. "Ale její hloubka a pravda jsou skutečné, zralé, obyčejné. Je v ní spousta věcí, které mě v divadle baví. Hovoří o složitých situacích, ale nepoučuje. Tam, kde už to nejde dál vážně, přinese humor a pomůže divákům strávit tak závažné téma," dodal režisér.


Divadlo Kalich: Na mělčině, foto Richard Kocourek

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mal, foto Richard Kocourek

Iva Janžurová se objeví v novince Divadla Kalich