19.06.2019 10:42

Izraelská dramatička Hadar Galron přijede do Zlína na inscenaci její hry Mikve 

Izraelská dramatička, scénáristka, režisérka a herečka Hadar Galron zavítá v pátek 21. 6. do Zlína. Přijede se podívat do Městského divadla Zlín na reprízu své hry Mikve.

„Hadar Galron má k České republice velmi blízký vztah. Pokud jí to její časová vytíženost dovolí, tak ráda přijede na premiéru, nebo některou z repríz svých her. Navštívila takto už Národní divadlo v Praze, Městská divadla Pražská, Mladou Boleslav, Liberec, či Pardubice. Dokonce u nás některé své hry sama režírovala,“ řekla dramaturgyně MDZ Katarína Kašpárková Koišová.

Autorka, která v současnosti pracuje na filmové adaptaci Mikve, se ve Zlíně setká s realizačním týmem – režisérkou Terezou Říhovou a herečkami. „Rádi bychom přítomnosti autorky také využili k diskusi s diváky po představení. Inscenace od své premiéry zaznamenala velmi intenzivní divácký ohlas, tak doufáme, že toto bude příjemným zpestřením pro obě strany,“ doplnila dramaturgyně.

V inscenaci Mikve se potkávají různé přístupy k víře a životu. Nejde ale jen o sondu do života židovských žen. Třeba se něco z toho děje právě teď v našem sousedství. Máme právo plést se do životů jiných?

Sama Hadar Galron o hře Mikve řekla: „Čím víc jsem do tématu pronikala, uvědomovala jsem si svůj nejniternější konflikt. Napětí mezi potřebou změny a strachem z vyhození seschlých kytek do koše. Myslím, že Šira, jedna z postav, má pravdu, když odmítá věci akceptovat jen proto, že to tak někdo řekl. Nicméně chápu, že pro některé lidi funguje náboženství - soubor pravidel - jako kotva. Pro mě jsou to řetězy.“

Hra Mikve měla ve zlínském Studiu Z premiéru 15. 12. 2018 a je krásnou příležitostí pro osm hereček. Účinkují Helena Čermáková, Kateřina Liďáková, Tamara Kotrbová, Marie Vančurová, Petra Králová, Romana Julinová, Jana Drgová a Tereza Preiningerová.

https://www.divadlozlin.cz/

Autor článku: Veronika Jurčová

Izraelská dramatička Hadar Galron přijede do Zlína na inscenaci její hry Mikve 

Inscenace

14.10.2019

První premiérou nové sezony v Divadle Na zábradlí jsou Krátké rozhovory s odpornými muži

Divadlo Na zábradlí uvede 18. a 19. října v české premiéře autorskou adaptaci povídkového cyklu Davida Fostera Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži. Inscenace režijního tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018–2024, se hemží lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. I přesto jde o dílo plné ironie a černého humoru.  

14.10.2019

První premiérou Klicperova divadla v sezóně bude autorská adaptace sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč

První premiérou Klicperova divadla v sezóně 2019/2020 bude autorská adaptace filmové sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč. Snímek z roku 1973, ve kterém si hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keaton, je právem považován za jeden z vrcholů svého žánru. Příběh obyčejného muže, který se bez vlastního přičinění probudí z narkózy o 200 let později, než měl původně v plánu, připravil režisér Adam Skala.

11.10.2019

Rodinné představení Spitfire Company o přátelství chlapce a psa a jejich boji proti čínské tajné policii

Divadelní soubor Spitfire Company představí 11. října od 19:00 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu rodinné představení Podvraťáci o osudovém setkání osamělého chlapce a vojenského bojového psa. S nadsázkou líčí alternativní životopis hongkongského studentského vůdce Joshuy Wonga, který se stal jednou z hlavních tváří současných protivládních protestů.