16.01.2008 00:00

Jablonecké divadlo chce využívat kostel svaté Anny celoročně

Jablonec nad Nisou 16. ledna (ČTK) - Jablonecká radnice chce, aby divadlo mohlo využívat celoročně kostel sv. Anny. Památka prošla v minulých letech celkovou opravou a slouží ke kulturním a společenských událostem. Zatím však jen od jara do podzimu a s velkými potížemi. V historickém objektu je extrémně chladno a vysoká vlhkost, kvůli níž se musely odstěhovat i varhany. Hrozilo jim poškození, vlhkost v kostele přesahuje 70 procent, řekla dnes ČTK mluvčí města Jana Fričová.

Město nechalo od odborné firmy sledovat klima v památce. Situaci má zlepšit několik stavebních úprav a zajištění správné ventilace vnitřního prostoru. „Do nově opraveného interiéru by zasáhly jen minimálně," poznamenal David Pokorný z městského úřadu.

Podle něj je potřeba vybudovat podél základů na severní straně kostela vnější větrací a odvodňovací kanál. Daleko náročnější však bude zvýšit teplotu v kostele podlahovým vytápěním. "Je to nejcitlivější možné řešení," podotkla Fričová s tím, že náklady na opravu město zatím nezná. Již nyní je však jasné, že budou daleko vyšší, než kdyby se úpravy provedly současně s celkovou rekonstrukcí. "Tehdy na ně nezbyly prostředky," připomněla.

Kostel sv. Anny je nejstarší stavební památkou v padesátitisícovém městě. Jeho současná podoba pochází ze druhé poloviny 17. století, některé části jsou však mnohem starší. Zchátralý kostel získala radnice v roce 2004 bezúplatně od římskokatolické církve, která na jeho opravy neměla prostředky. Oprava si kolem 25 milionů korun, tři čtvrtiny nákladů pokryly dotace z evropských fondů. Od roku 2006 provozuje kostel divadlo. V historickém objektu pořádá koncerty, výstavy a pracovní semináře.

Petra Laurinová khj

Autor článku: ČTK