06.09.2007 00:00

Jablonecké divadlo si připomíná sto let od svého otevření

Jablonec nad Nisou 6. září (ČTK) - Městské divadlo v Jablonci nad Nisou si připomíná sto let od svého otevření. Secesní budova, která patří k nejcennějším památkám v padesátitisícovém městě, byla postavena v letech 1906 a 1907 podle návrhu známých vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera. Slavnostně otevřeno bylo divadlo 21. září. Na týden před tímto datem proto divadlo připravilo bohatý program, který představí jeho minulost i současnost.

"Já osobně bych doporučil vynikající představení Otevřené manželství s Karlem Rodenem a Janou Krausovou, které oslavy 17. září zahájí," řekl ČTK ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur. Oslavy vyvrcholí 21. září slavnostním večerem s představením Vídeňská krev v podání plzeňského souboru Divadla J. K. Tyla. "Vybírali jsme žánr, který před sto lety divadlo otvíral, navíc je opereta symbolicky spjata s Vídní, kde působili autoři projektu divadla," poznamenal Žur.

Při slavnostním večeru bude pokřtěna publikace, která mapuje posledních devět sezon divadla od jeho kompletní rekonstrukce. Současně chce město ocenit ty, kdo se o divadlo nějakým způsobem zasloužili. Osobnostem z oblasti kultury, podnikatelům i politikům předají zástupci radnice pamětní medaili, kterou nechali k výročí vyrazit v jablonecké Ornele. Stříbrnou medaili zdobí z jedné strany motiv divadla a z druhé strop hlediště.

Historii jabloneckého divadla připomene také několik výstav. Největší bude v Jabloneckém Eurocentru a představí materiály, které se podařilo sesbírat, když před deseti lety město připravovalo publikaci o historii scény u příležitosti rekonstrukce divadla. Ve foyer divadla se zase budou moci návštěvníci prohlédnout deset z původních 24 návrhů na budovu divadla. Mezi nimi je například divadlo s kapacitou 1500 míst a nechybí ani vítězný návrh vídeňských architektů, podle něhož byla budova za pouhých 14 měsíců postavena.

Návrh vídeňských architektů dostal přednost jednak proto, že Helmer a Fellner měli velké zkušenosti s výstavbou divadel. Nyní je zejména v Evropě známo 150 staveb tohoto ateliéru, z toho 48 divadel, koncertních síní a varieté. Jablonecké divadlo patří k pozdějším stavbám vídeňského ateliéru, například divadlo F. X. Šaldy v sousedním Liberci od stejných autorů je téměř o čtvrt století starší. Vídeňští architekti byli navíc velkými propagátory instalování železných opon, které bránily šíření požáru, a průkopníky elektrického osvětlení.

Městské divadlo v Jablonci nemá od roku 1946 stálý soubor, hostují tam hlavně pražská divadla. V letošní sezoně se představí například Karel Heřmánek, Jiří Lábus, Marek Eben nebo Bára Hrzánová. Největším bonbonkem bude zřejmě podle Žura prosincové vystoupení houslisty Pavla Šporcla se Severočeskou filharmonií. Představení jabloneckého divadla loni vidělo téměř 70.000 diváků. Divadlo zajišťuje ročně 220 divadelních představení a od loňského roku také 120 akcí v rekonstruovaném kostele sv. Anny. Radnice na jeho provoz přispěla letos 9,11 milionu korun.

Leona Vacková snm

Autor článku: ČTK