05.06.2007 00:00

Jaká bude příští sezona na Kladně?

Mezi sedmi tituly, které v příští sezóně uvede Středočeské divadlo Kladno, najdete hned čtyři české premiéry. První z nich nabídneme už v říjnu – Vzdálené ostrovy skotského dramatika Davida Greiga. Příběh dvou mladých přírodovědců na expedici a mladé dívky žijící na ostrově dostává nečekané souvislosti, když vyjde najevo, že krásnému místu uprostřed oceánu hrozí zničení. Strhující drama z ráje na zemi, v němž autorovo umění až filmově přesné drobnokresby přerůstá v intimní lyrickou výpověď, jsme se rozhodli svěřit režisérce Věře Herajtové. Žhavou novinku v českých divadelních vodách doplní stále ještě v říjnu klenot světové komediální klasiky, nesmrtelný Molièrův Lakomec v režii Petra Svojtky se Zdeňkem Dolanským v hlavní roli. Hra, která v době svého vzniku provokovala a dráždila, dostává v dnešním otrlém a cynickém světě, kde je ulita hříšníků ještě neprůstřelnější a odolá i mediálním skandálům, ještě další rozměr. Ne náhodou dnes Molière láká stále víc režisérů, mají v něm stále co objevovat.

V předvánočním čase pak nabídneme původní autorskou inscenaci z dílny uměleckého šéfa Divadla Lampion Ondřeje Lážnovského nazvanou Anděl na provázku. Komedie je inspirována českými lidovými hrami na biblické náměty, ale rozhodně není jen sezónním titulem pro období křesťanských svátků. Přeneseme se do české vesnice našich prarodičů, kteří pilně sepisovali a nadšeně hráli sousedské divadlo, jak se tehdy říkalo. A jak to mezi sousedy bývá, mohou se hádat kdykoli a o cokoliv, třeba o to, kdo bude hrát Pannu Marii. K působivosti hry jistě přispěje sváteční čas a hudební a zpěvácký um našich herců.

Další premiéru plánujeme na únor roku 2008 a nese název 48 08. Dějištěm hry je čas před šedesáti lety, přesně rok 1948. Ještě když byli autoři naší inscenace dětmi, oslavovala kulatá výročí Vítězného února povinně celá společnost, divadla nevyjímaje. Dnes – tedy v roce 08 – divadlo žádnou takovou povinnost nemá, alespoň ne formální. Morální povinnost nenechat šest desetiletí, život tří generací, bez povšimnutí tu ale je. Pamětníci Února stále ještě žijí a většina společnosti žila v letech, která následovala. Nechceme se nikomu vysmívat, ani na nikoho plivat z pozice těch, kteří už vědí, ani stavět pomníky. Chceme vidět své rodiče a dědečky a zkusit si v nich představit sami sebe. Víry jednotlivých generací v cestu k lepším zítřkům se liší, jejich touha po lepším světě je ale podobná. Umělecký šéf divadla Štěpán Chaloupka spolu s dramaturgem Tomášem Syrovátkou přizvali ke spolupráci člena skupiny Chinaski Františka Táborského, který k inscenaci skládá původní hudbu.  

Duben, další česká premiéra, tentokrát v rámci cyklu Divadlo Na Točně, které chceme věnovat především mladým tvůrcům. Zbrusu novou komedii světově uznávaného dramatika Vasilije Sigareva Detektor lži o tom, že pravda by někdy měla zůstat ukrytá hluboko pod povrchem, uvidíte v režii čerstvého absolventa DAMU Nikolaje Peneva. Téměř současně s mladým adeptem režie bude zkoušet jeden z nejzkušenějších českých režisérů, mistr komedie, Milan Schejbal. My jsme mu nabídli pro příští rok hru finského autora Bengta Ahlforse Divadelní komedie. Divadlo na divadle je vděčné téma a má tu výhodu, že herci hrají o tom, co opravdu nejlépe znají – o sobě.

Sezónu uzavřeme, jak už velí tradice, venkovní premiérou v prostorách zahrady kladenského zámku. V červnu 2008 uvedeme pohádku pro dospělé i pro děti, příběh rusalky z pera předního představitele francouzské meziválečné avantgardy Jeana Giraudouxe. Zámecká zahrada, kde bude mít naše Ondina premiéru, je jistě krásným místem, kde se dá potkat s křehkým stvořením, které patří do říše pohádek a přírody, přestože má lidskou tvář. Věříme tak, že nám Ondina aspoň na chvíli dovolí překročit náš lidský svět uzavřený do zdí města a zákonů civilizace.

Na repertoáru divadla zůstávají úspěšné inscenace letošní sezóny: Lucrezia Borgia – srdce a jed romantická tragédie podle Victora Huga, Vše o ženách – napříč kontinenty hraná komedie Miro Gavrana, muzikál Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 , Hamlet v podání Lukáše Homoly, nestárnoucí převleková komedie Charleyova teta, herecký koncert Jany Jiskrové a Zuzany Mixové v inscenaci Plíseň. D´Artagnan aneb Tři mušketýři na svou červnovou premiéru na zámku teprve čekají.  

Prodej předplatného, v rámci kterého můžete chystané inscenace vidět, byl už zahájen. Podrobnosti o předplatitelských skupinách naleznete na www.divadlokladno.cz.

Zdroj: obchod@divadlokladno.cz

Autor článku: Informace z divadel