03.04.2013 10:09

Jakubu Špalkovi a Spolku Kašpar věnovala Třeštíková svůj dokument

Jako na film o posedlosti divadlem lze nahlížet na dokument Heleny Třeštíkové nazvaný Život s Kašparem. Celých 23 let sledovala jednu z nejvýraznějších osobností českého divadla Jakuba Špalka, jinak uměleckého šéfa, producenta, režiséra a herce tohoto nezávislého divadelního spolku, který od svého vzniku v roce 1990 uvedl 89 premiér.

V kinech se objeví od 4. dubna, stejně jako druhá část tohoto diptychu dokumentárních filmů celovečerní stopáže, která pod názvem Vojta Lavička: Nahoru a dolů zachycuje 16 let života romského hudebníka a aktivity.
"Oba jejich hrdinové mají mnoho společného, mají výrazné umělecké aspirace a jsou spontánní a nekompromisní. Jdou svým způsobem proti proudu a občas doplácejí na následky své nepřizpůsobivosti," uvedla Třeštíková po dnešní projekci snímku Život s Kašparem v Praze. Její časosběrný projekt je plný lásky k divadlu, ale i zvratů v osobním životě hlavního hrdiny. Zachycuje proměnu jednoho ze studentských vůdců sametové revoluce ve čtyřicátníka, snažícího se najít rovnováhu mezi svobodou, odpovědností za druhé a uměleckými zásadami.

Zakladatel Divadla v Celetné a spolku Kašpar bojuje za uměleckou svobodu a finanční nezávislost svého souboru a zapojuje se do diskuse o roli kultury ve společnosti. "Je to vždy náhoda v případě dlouhodobého natáčení, kdy do toho vstupují další dosud netušené postavy," uvedla režisérka po projekci. Špalka zastihla poprvé v bouřlivých dnech listopadu 1989, kdy studenti DAMU jako první vyhlásili stávku. Snímek pak líčí tíživou situaci scény, kterou principál dotoval z vlastních prostředků.
Natáčení vždy nebylo pro obě strany příjemné, což dokumentuje konflikt s režisérkou, kterou Špalek vykázal z herecké šatny. Podobně vyznívá i příběh jeho partnerky, která chodí na dialýzu a čeká na novou ledvinu.
"Přál bych to každému na světě, zažít tu masáž, když to takhle vidím všechno najednou na plátně. Přitom nejde jen o můj příběh. Překvapilo mě i to, jak jsem hrozně arogantní a vlastně nechápu, že se mnou může vůbec někdo zkoušet," komentoval snímek Špalek.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mol

Jakubu Špalkovi a Spolku Kašpar věnovala Třeštíková svůj dokument