17.10.2007 00:00

JAMU oslavuje 60. výročí založení, plánuje nové studijní obory

Brno 17. října (ČTK) - Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) v Brně prošla za posledních deset let nejdynamičtějším vývojem za 60 let své existence. Školu v této době dokončilo téměř tolik absolventů jako za prvních pět desetiletí. Do budoucna chystáme především nabídku nových učebních oborů reagujících na moderní vývoj v umění, řekl ČTK rektor JAMU Václav Cejpek. Šedesáté výročí založení školy připomene na přelomu října a listopadu sedmidenní série koncertů a divadelních představení absolventů.

Akademie přešla před třemi lety na bakalářskou formu studia s navazujícími dvouletými programy magisterskými. "Počet studentů se tak rapidně zvýšil, čemuž odpovídal i nárůst počtu kantorů i potřeba nového zázemí," řekl Cejpek. Na divadelní a hudební fakultu JAMU se v posledních letech hlásí přes 1000 studentů, škola jich přijme jen kolem 260.

Nejbližší budoucnost školy bude podle Cejpka v zavedení nových studijních oborů, které reagují na nové trendy ve vytváření a vnímání umění. "Na divadelní fakultě otevřeme obor audiovize v divadelní tvorbě, který se bude věnovat audiovizuálním záznamům a dokumentaci divadelních představení a využití těchto technik také v divadelní tvorbě samotné," řekl dnes novinářům děkan fakulty Josef Kovalčuk.

Hudební fakulta se chystá jako první v republice nabízet obor hudební interpretace. "Měl by o něj být veliký zájem. Již několik let pořádáme mezinárodní interpretační kurzy, na které každoročně přijíždí kolem dvou set lidí z celého světa," řekl děkan hudební fakulty Ivo Medek.

Oslavy 60. výročí založení JAMU letos škola pojme komornější formou než před deseti lety při oslavě půl století akademie, kdy centrum města zahltilo na 600 divadelních herců v kostýmech. "Chceme představit práci našich absolventů a to, co naše škola nabízí. Program oslav proto zahrnuje tři hudební koncerty, den otevřených dveří, muzikálový koncert absolventů a posluchačů JAMU a dvojici jedinečných divadelních představení," řekl Cejpek.

Po 12 letech se na JAMU vrátí její absolventi herci Pavel Liška, Josef Polášek a Marek Daniel a režisér Blažej Ingr. S představením Luboše Baláka Smrt Huberta Perny zavzpomínají na jejich první premiéru v brněnském HaDivadle, kde v roce 1995 jako čerství absolventi herectví začínali profesionální dráhu. Druhým představením bude autorská improvizace Arnošta Goldflama s názvem Mysteriózní zážitky prvního absolventa JAMU.

pet fcz

Autor článku: ČTK