05.11.2007 00:00

Jan Tříska se po 141 představeních vrací do Ameriky

Praha 5. listopadu (ČTK) - Úspěšná komedie Kumšt, jejíž autorkou je francouzská dramatička Yasmina Reza, v pražském Divadle na Jezerce podle plánu na čas končí. Jeden z jejích aktérů Jan Tříska se totiž vrací do USA, kde 30 let žije. Inscenace, kterou Jan Hřebejk nastudoval ještě s Janem Kačerem a principálem této scény Janem Hrušínským, měla premiéru v květnu. Vzhledem k zájmu diváků nakonec dosáhla 84 repríz.

"Původně jsme jich měli od 10. května plánováno 60, ale museli jsme přidat. Zájem diváků byl obrovský a neomezil se jen na Prahu - pětadvacet představení jsme uvedli na zájezdech mimo ni," řekl Hrušínský ČTK.

Tříska přijel do Prahy v březnu, kdy začal zkoušet na Jezerce. Ještě před premiérou se pustil do další práce, tentokrát s režisérem Jakubem Korčákem, shodou okolností svým synovcem, který pro Letní shakespearovské slavnosti připravil inscenaci Bouře. V té Tříska ztvárnil otroka Kalibana a po fenomenálním úspěchu v Králi Learovi se tak po pěti letech vrátil do imaginativního prostředí Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Od premiéry koncem června nejen tam během téměř tří měsíců odehrál bez alternace skoro šest desítek představení.

"Od revoluce to bylo moje nejdelší působení v jednom kuse, během něhož jsem účinkoval v celkem 141 večerech. Dělal jsem to velice rád a setkalo se to s mimořádnou přízní diváků," řekl Tříska ČTK. O víkendu na jevišti Jezerky oslavil 71. narozeniny. Jen na čas se tak s touto scénou symbolicky rozloučil, neboť inscenace se na ni má na jaře vrátit.

"Je to chytrá hra o mužském přátelství, které je však nazíráno ženskýma očima - o to možná je ten názor pikantnější. Diváci se velice smějí, je tam spousta potlesků na otevřené scéně, ale ke konci zjihnou a začnou nad tím přemýšlet. Je velmi příjemné být v představení, které má dva póly a není jen legrací," dodal herec.

Podle něj jsou jednání o jarní obnovené premiéře ještě v úplných začátcích. Stejně tak je prý "v běhu" i debata s pražským Divadlem na Vinohradech o jeho případné účasti v novince Václava Havla Odcházení. Premiéra má být v režii Davida Radoka na přelomu května a června.

Podle Hrušínského se Kumšt na Jezerku vrátí pravděpodobně v dubnu. "Určitě to budeme předem avizovat," řekl šéf Jezerky. Nejbližší novinkou bude v únoru česko-slovenský projekt režiséra Emila Horvátha a výtvarníka Petra Čaneckého, kteří tu připraví Alhforsovu komedii Paní plukovníková s Jiřinou Bohdalovou v titulní roli. "V dalším obsazení se objeví například Jana Štěpánková, Simona Stašová, Veronika Jeníková, Vladimír Brabec a Miluše Šplechtová," dodal.

Tříska, který působí v zámoří, se zapsal do povědomí českých diváků mnoha rolemi filmovými (Lidé z maringotek, Obecná škola, Želary) i divadelními (působil v pražském Národním divadle a v Divadle Za branou). V poslední době zazářil především jako král Lear ve stejnojmenné hře Williama Shakespeara v rámci Letních shakespearovských slavností. Získal za ni cenu Divadelních novin i Radokovu cenu.

Jiří Borovička hš

Autor článku: ČTK