04.11.2005 00:00

Jan Tříska se po dvou letech opět chystá na české jeviště

NEW YORK 4. listopadu (zpravodaj ČTK) - Herec Jan Tříska (na snímku s Janem Hrušínským), který už tři desítky let žije ve Spojených státech, se chystá opět na české divadelní jeviště. V Praze, kam přijíždí začátkem příštího týdne na uvedení filmu Jana Švankmajera Šílení, bude o účinkování jednat s režisérem Janem Hřebejkem. Podrobnosti o připravovaném projektu ale českým novinářům v New Yorku říci nechtěl.

Jan Tříska s Janem HrušínskýmZe zákulisí se ovšem proslýchá, že by mělo jít o inscenaci v produkci společnosti Jana Hrušínského v pražském Divadle Na Jezerce, kde Hřebejk, známý především jako filmový režisér, nastudoval hru francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta Manželské vraždění. S Hřebejkem spolupracoval Tříska už na filmu Horem pádem uvedeném na plátna v roce 2004.

Tříska, který před odchodem do exilu v roce 1977 hrál na předních pražských scénách, včetně Národního divadla, má v Praze naplánovaná ještě další dvě pracovní setkání o budoucích projektech, ale ani o nich se zatím nechce šířit. "Nejen z pověrčivosti, ale i proto, že to ještě není tak daleko," řekl ve čtvrtek ČTK a Českému rozhlasu na půdě Českého centra v New Yorku.

Českému divadelnímu publiku se po sedmadvacetileté pauze Tříska poprvé představil jako král Lear ve stejnojmenném Shakespearově dramatu uváděném v sezonách 2002 a 2003 na Pražském hradě.

Na premiéru Šílení, která se má konat 17. listopadu, se Tříska "dost těší". "Ten film se zdá být znamenitý, ale zároveň asi vzbudí spoustu nevole, protože je to film o markýzi de Sade, což byl velký rouhač proti Bohu a přírodě a snažil se už tenkrát nazývat věci pravým jménem," domnívá se Tříska.

Šílení je podle něho o tom, "jak to o nás příroda nemyslí dobře a pánbů zřejmě taky". Zejména to platí pro tento rok, který "začal vlnami cunami a končí tím, že existují miliony lidí v Himalájích bez přístřeší, kteří - pokud jim všichni nepomůžeme - zmrznou. Myslím, že ten film zapadá do správného letopočtu," uvedl.

S přibývajícími lety se právě dnes devětašedesátiletý Tříska snaží být "pokornější a pokornější". "Já se rouhání v soukromém životě vyhýbám. Ale roli markýze de Sade jsem dělal velice rád," dodal.

Tématy Šílení jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace, řekl už dříve Švankmajer. Scénář napsal v roce 1970, ale na Barrandově tehdy neuspěl. Volně vyšel z povídek Edgara Allana Poea Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Použil i autentické texty markýze de Sade a hrané scény doplnil animovanými pasážemi.

O české kinematografii se Tříska, který je v těchto dnech čestným hostem newyorského festivalu současných českých filmů pořádaných prestižní Brooklynskou hudební akademií a Českým centrem, vyslovil s respektem. "Existují země, které měly klima ve své národní historii mnohem příznivější, a přesto nedokázaly ze své národní kinematografie vymáčknout tolik, jako to zaplať pánbů dovedli Češi."

Jaroslav Richter bor hej

Autor článku: ČTK