06.11.2019 09:04

Janáčkova opera zakončí Český kulturní rok v Lipsku operou Leoše Janáčka Její pastorkyňa/Jenůfa

Český rok kultury, který byl zahájen v říjnu 2018 Plesem v Opeře Lipsko a vyvrcholil hostováním na Lipském knižním veletrhu v březnu 2019, bude 8. listopadu zakončen na stejném místě. V  Opeře Lipsko hostuje Národní divadlo Brno s operou Leoše Janáčka Její pastorkyňa/Jenůfa, a to s podporou a ve spolupráci Ministerstva kultury České republiky, Moravské zemské knihovny v Brně a partnerských měst Brna a Lipska.

S operním představením hostuje v Lipsku Janáčkova opera Národního divadla Brno za přítomnosti náměstkyně ministra kultury ČR Kateřiny Kalistové, primátorky města Brna Markéty Vaňkové a primátora města Lipska Burkharda Junga.

Města Lipsko a Brno spojuje partnerství trvající 45 let, které výrazně posílilo během celého Českého roku kultury. Obě metropole hrály významnou roli v životě skladatele Leoše Janáčka – v Lipsku studoval a v Brně žil. Janáček má pro Brno velký význam, a to nejen kvůli mezinárodnímu festivalu Janáček Brno, který byl v roce 2019 vyznamenán prestižní cenou International Opera Award a jehož návštěvnost každoročně láme rekordy. „Národní divadlo Brno se tímto festivalem dostalo mezi nejlepší umělce a soubory operního světa“ říká Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno a režisér posledního brněnského nastudování opery Její pastorkyňa, která bude nyní uvedena v Lipsku.

Slavnostnímu představení díla předcházelo 16. října ve foyer Opery Lipsko setkání zástupců obou operních domů s tiskem. Jeho účastníkům byla přiblížena aktuální inscenace Její pastorkyňa, jejíž úspěšná premiéra proběhla na podzim roku 2015 v Brně u příležitosti 50. výročí otevření Janáčkova divadla. O rok později hostovala na festivalu Opera Nova v Polsku a nyní přichází do Lipska, kde ji německému publiku předvede dvousetčlenný soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

V debatě byl mj. zdůrazněn význam vzájemné spolupráce evropských oper, stručně a výstižně jej vyjádřil prof. Ulf Schirmer: „Je důležité poslouchat se navzájem a slyšet, jak čeští hudebníci interpretují českou hudbu.“ a zdůraznil: „Mám velkou radost z toho, že lipské publikum bude mít možnost poslechnout si na naší operní scéně tak výtečnou skladbu, jakou vytvořil Janáček s „Její pastorkyní“, v originálním znění.“

„Nejen skladatel a jeho hudba, ale i architektura operních domů obou měst jsou znakem úzkého partnerství mezi Lipskem a Brnem,“ uvedl Martin Krafl a dodal: „Dva roky jsme připravovali a pracovali na kulturním projektu, jehož základem bylo hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu 2019. Proto bude pro mě  8. listopad emotivním dnem. Už teď ale můžeme slíbit, že se Lipsko bude s českou kulturou, zejména literaturou setkávat i nadále!“

Více informací naleznete zde: www.ahojleipzig2019.de/cs/

Autor článku: Zuzana Žáková Klimplová