24.06.2021 09:00

Janáčkův festival v Hukvaldech uzavře vystoupení sopranistky Kateřiny Kněžíkové a JFO

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vyvrcholí v neděli závěrečným koncertem v hukvaldské oboře. Vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková s Janáčkovou filharmonií Ostrava (JFO) pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry. Na koncertu pod širým nebem zazní série písní od českých a francouzských klasiků. ČTK to řekla mluvčí festivalu Veronika Gorylová. Podle ní jsou pořadatelé s návštěvností s ohledem na situaci spokojeni.

„Návštěvnost postupně rostla. Některé koncerty byly dokonce vyprodané. Velký zájem byl o koncerty pod širým nebem," řekla. Přesto podle ní celková návštěvnost zůstala hluboko pod úrovní z let před epidemií koronaviru. Právě různá opatření, především snížení kapacity, neumožnila dosáhnout běžné návštěvnosti.

Příchozí ale bez problémů zvládali dodržování různých nařízení. „Vypadá to, že lidé už jsou zvyklí bezinfekčnost prokazovat, respektují to, máme dobré zkušenosti s hosty, i když je to obtěžující," doplnila.

Spokojený je i ředitel festivalu Jaromír Javůrek. „Když jsme na konci května festival zahajovali, měli jsme pouze mlhavou představu o tom, jak to všechno zvládneme. Byli jsme první v republice, kdo se rozhodl uspořádat tako rozsáhlou kulturní akci s diváky. Jsem velmi rád, že si diváci na koncerty i přes všechny komplikace našli cestu a vytvořili pravou festivalovou atmosféru, na kterou jsme se my i umělci po dlouhé měsíce těšili. Věřím, že závěrečný koncert festivalu zaplní hukvaldskou oboru tak, jako tomu bylo v minulých letech," řekl.

Ještě před závěrečným koncertem pořadatelé na sobotu chystají program věnovaný operetě Polská krev. Den odstartuje workshop, ve kterém se děti i dospělí vydají interaktivní formou prozkoumat populární písně tohoto díla. Sobotní program pak vyvrcholí právě operetou Polská krev v podání operního souboru Národního divadla Brno.

MHF Leoše Janáčka 

Autor článku: ČTK: dvc, hj