27.02.2006 00:00

Jandák: Divadelní ústav se změní v Ústav umění, část bude v Brně

(aktualizovaná verze)

ZLÍN/PRAHA 27. února (ČTK) - Pražský Divadelní ústav se má stát Ústavem umění a částečně se přestěhovat do Brna. Ministr kultury Vítězslav Jandák to uvedl na tiskové konferenci ve Zlíně.

Dosavadního ředitele ústavu Ondřeje Černého, který ve stejný den před komisí v rámci výběrového řízení na nového šéfa této příspěvkové organizace ministerstva kultury obhajoval svůj projekt, tato informace příliš nepřekvapila. "S rozšířením činnosti Divadelního ústavu do Brna v zásadě souhlasím," řekl Černý ČTK. Naznačil, že ve své koncepci s tím počítal. O výsledku výběrového řízení bude ministerstvo informovat ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze.

Myšlenka na stěhování, kterou Jandák zveřejnil v rozhovoru pro Haló noviny, stejně jako úvahy o chystaných systémových změnách v této příspěvkové organizaci ministerstva kultury, vyvolaly obavy kulturní veřejnosti. Rada uměleckých obcí napsala v tomto duchu ministrovi otevřený dopis, k němuž se připojili členové prezidia Herecké asociace a desítky osobností včetně Václava Havla, Michala Prokopa, Otomara Krejči, Iva Mathé, Františka Černého, Jiřího Stránského a Josefa Topola.

Podle Jandáka nejde o likvidaci Divadelního ústavu; přesunutím některých pracovišť na Moravu by byl ústav naopak posílen. V Brně by vznikl odbor hudební a odbor divadelní, určený pro divadla na Moravě a ve Slezsku. "Myslím si, že si to Morava určitě zaslouží," poznamenal ministr.

Začátkem měsíce vypsal ministr Jandák nečekaně výběrové řízení na nového ředitele Divadelního ústavu v Praze, dosavadního šéfa Ondřeje Černého však neodvolal. Ten se dnes spolu s dalšími třemi uchazeči zúčastnil konkurzu.

Týdeník Respekt v nejnovějším čísle spekuluje o tom, že si Jandák už v Brně vyhlédl ředitele "podle svého gusta". Má to být jeho dobrý známý, bývalý kontroverzní šéf brněnského studia České televize, nyní starosta brněnské čtvrti Útěchov Zdeněk Drahoš. Ten se podle svých slov o výběrovém řízení dozvěděl z webu ministerstva kultury.

"Vím, že pan Drahoš je kontroverzní postava," řekl týdeníku předseda výběrové komise a ředitel odboru lidských zdrojů ministerstva kultury Petr Miller. Drahoš byl odvolán z funkce začátkem roku 2003 kvůli manažerskému selhání a podezření z korupce. I když nebyl obviněn, vyšetřování je podle něj přitěžující indicií.

Populární herec a nyní ministr Vítězslav Jandák prý pomáhal před dvěma lety Drahošovi s jeho volební kampaní.

mbr bor rot

Autor článku: ČTK