28.02.2006 00:00

Jandák potvrdí ve funkci dosavadního ředitele Divadelního ústavu

PRAHA 28. února (ČTK) - Ministr kultury Vítězslav Jandák potvrdí ve funkci ředitele Divadelního ústavu v Praze Ondřeje Černého, který stojí v čele této příspěvkové organizace deset let. Po výběrovém řízení, kterého se v pondělí zúčastnili čtyři uchazeči včetně Černého, to oznámila ČTK Ludmila Kadrnková z tiskového odboru ministerstva.

"Současný ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý prokázal, že organizace pod jeho vedením dosahuje dobrých výsledků. Předložil ucelenou koncepci jejího dalšího vývoje a projevil snahu nést osobní zodpovědnost za nedostatky, které v hospodaření ústavu prokázala plánovaná kontrola v závěru loňského roku," tlumočila Kadrnková závěry výběrové komise. Vedle dvou zástupců ministerstva v ní byli Jiří Srstka, Vlastimil Harapes a Milan Lukeš.

Podle Kadrnkové se členové komise jednomyslně shodli na jménu kandidáta do funkce ředitele Divadelního ústavu. "Ministr kultury její doporučení respektuje," dodala Kadrnková.

Na tiskové konferenci v pondělí ve Zlíně Jandák uvedl, že se Divadelní ústav stane Ústavem umění a částečně se přestěhuje do Brna, což Černého příliš nepřekvapilo. "S rozšířením činnosti do Brna v zásadě souhlasím," komentoval úmysl Černý a naznačil, že ve své koncepci s tím počítal.

Myšlenka na stěhování, kterou Jandák zveřejnil minulý týden, stejně jako úvahy o chystaných systémových změnách v této příspěvkové organizaci ministerstva kultury, vyvolaly obavy kulturní veřejnosti. Rada uměleckých obcí napsala v tomto duchu ministrovi otevřený dopis, k němuž se připojili členové prezidia Herecké asociace a desítky osobností včetně Václava Havla, Michala Prokopa, Otomara Krejči, Iva Mathé, Františka Černého, Jiřího Stránského a Josefa Topola.

Podle Jandáka nejde o likvidaci Divadelního ústavu; přesunutím některých pracovišť na Moravu by byl ústav naopak posílen. V Brně by vznikl odbor hudební a odbor divadelní, určený pro divadla na Moravě a ve Slezsku. "Myslím si, že si to Morava určitě zaslouží," poznamenal ministr.

Jiří Borovička rot

Autor článku: ČTK