05.04.2004 00:00

Japonská tanečnice se inspirovala dílem Adrieny Šimotové

Japonská tanečnice Sumako Kosekiová, která při své tvorbě čerpá z originálního japonského tance butó, připravuje svůj nový projekt, jenž uvede 13. dubna v pražském Divadle Archa. Představení nazvané Kronika kosti vzniklo ze setkání Kosekiové s výtvarnicí Adrienou Šimotovou. "Do prostoru, na jevišti vytvořeném díly Adrieny Šimotové, vstupuje tanec jako paměť, která nezačíná zrozením a nekončí smrtí, paměť přesahující naše vědomí," popisuje představení Zuzana Kamenická z Archy.

Kosekiová zkoumá ve své práci odkrývání paměti těla. Tento motiv jí spojuje s dílem Adrieny Šimotové. Jejím hlavním tématem je lidská figura. Nesnaží se ale zachytit její vnější podobu, snaží se vyjádřit prostřednictvím lidského těla pocity obecnější, až existenciální. Využívá k tomu jak klasické techniky a postupy, jako malbu, kresbu a grafiku, tak i techniky speciální - textilní koláž, pigmentová kresba, frotáž nebo kresba barevnými pigmenty.

Obě umělkyně, ač pocházejí z jiných kultur, sledují společné téma: stopy různých úrovní osobnosti, práce s charakterem průhledného a skrytého, s energií a dynamikou postavy.

Sumako Koseki studovala Buto tanec v Japonsku pod vedením Isso Miura. V roce 1980 založila ve Francii vlastní skupinu. Pracuje střídavě v Evropě a Japonsku, spolupracuje jako choreografka s řadou významných divadelních režisérů jako W. Znorko, Tabar a Ph. Adrien například i v „La Comédie Française“, vede mnohé stáže a je pravidelným hostem SE.S.TA. Výchozím bodem tanečního vyjádření Sumako Koseki je Buto, své přemýšlení o univerzálním i jedinečném charakteru výrazu však rozšiřuje poznáním a asimilací vědomí západního myšlení v jeho sociálním a kulturním rozměru.

Během série stáží v České republice si Kosekiová vybrala čtveřici spoluaktérů pro tento projekt - vedle autorky se v inscenaci objeví Marie Kinsky, Kateřina Dietzová, Hana Růžanská a Martin Krummholz. Představení Kronika kosti vzniklo v produkci občanského sdružení Setkávání současného tance (SE.S.TA), ve spolupráci s Divadlem Archa a za finanční podpory města Prahy, ministerstva kultury a Francouzského institutu.

KRONIKA KOSTI

Choreografie a režie: Sumako Koseki
Tančí: Sumako Koseki, Marie Kinsky, Kateřina Dietzová, Hana Růžanská, Martin Krummholz.
Výtvarná dekorace: Adriena Šimotová.
Light design: Jan Beneš-McGadie, Daniel Tesař.
Zvuk: Sumako Koseki, Jan Burian.
Kostýmy a scénografie: Julie Fox.
Fotografie: Michal SelingerPředstavení vzniklo v produkci SE.S.TA, ve spolupráci s Divadlem Archa a za finanční podpory: Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Institut Français de Prague, Tartare a ANA.


Vstupenky si můžete rezervovat v pokladně Divadla Archa telefonicky na: 221 716 333 nebo e-mailem: ticket@archatheatre.cz

Autor článku: redakce