02.02.2011 00:00

Jarní část přehlídky mimopražských scén uvede devět souborů

Praha 2. února (ČTK) - Devět souborů uvede v Praze jarní část přehlídky regionálních scén, kterou pod názvem České divadlo už pošestnácté pořádá umělecká agentura Foibos. Na dnešní tiskové konferenci v Praze její šéf Marek Veselý oznámil, že festival zahájí 5. února na Nové scéně Národního divadla úspěšná dramatizace korespondence Voskovce a Wericha, jak ji v Národním divadle v Brně nastudoval režisér Jan Mikulášek.
"O den později bude Nová scéna hostit galavečer spojený s udílením cen Českého divadla za minulý rok v kategorii nejlepšího mužského a ženského výkonu, Počin roku a v anketě diváků. Při té příležitosti uvede Moravské divadlo Olomouc inscenaci hry Ronalda Harwooda Na miskách vah," řekl Veselý. Pak se v Praze představí další divadelníci z Liberce, Kladna, Brna, Ústí nad Labem a Ostravy.
Foibos se tak už pošestnácté "pustil do rizika" prezentovat to nejlepší z regionálních scén. Přičemž podle Veselého není riziko spojeno s uměleckou úrovní jednotlivých představení, jak je doporučuje dramaturgická rada, ale týká se financování přehlídky. Ne všichni soukromí partneři a mecenáši se totiž do jejího začátku stihli rozhodnout, zda ji podpoří.
"Přesto jsme se rozhodli pokračovat v této prezentaci divadelní tvorby mimopražských profesionálních scén, která svědčí o zajímavé dramaturgii i skvělých hereckých výkonech," dodal Veselý.
Loni nabídla přehlídka České divadlo v jarní části pražskému publiku jedenáct inscenací; ta podzimní jich z regionů přivezla sedm. "Za dobu existence přehlídky jsme v Praze představili stovky inscenací," řekl ČTK zástupce Foibosu Oldřich Janota.
Dramaturgická rada je vybírá z nabídky 21 měst, v nichž existují profesionální scény. Působí na nich pět desítek souborů. "Prakticky všechny tu prezentovaly to nejlepší ze svého repertoáru," dodal.
Agentura byla u zrodu Cen Thálie, významně se podílela na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě a dalších divadelních počinech. Patronát nad novým ročníkem opět převzala Livia Klausová, záštitu mu udělil ministr kultury. Tradiční součástí přehlídky bude i letos uvádění všech představení se simultánním překladem do znakové řeči.

Jiří Borovička pba

Autor článku: ČTK