26.02.2020 10:21

Jarní pokračování Besed X v Klicperově divadle

I na jaře pokračuje v Klicperově divadle cyklus představení Beseda X. Do konce sezóny se diváci mohou těšit ještě na tři skvělé zážitky.

Prvním z nich je dramatizace románu Biancy Bellové Jezero oceněného Magnesií Literou za rok 2017. Do Hradce Králové jej přiveze pražské A Studio Rubín. Nami žije s bábou a dědkem celý život v Borosu, koupe se v jezeře, co pomalu vysychá, a v mlhavých vzpomínkách vidí svojí matku, kterou touží poznat. Pak se dědek ztratí v bouři, bábu pošlou na jezero a Nami potká Zazu. A pak se vydá do hlavního města, aby poznal, co všechno je na druhém břehu. Na iniciační cestu pod hladinu, žánrově mezi mýtem a mafiánským filmem, se diváci mohou spolu s Namim vydat 25. dubna 2020. Start je v 19:00 ve Studiu Beseda.

V květnu se do královéhradeckého Studia Beseda vypraví soubor Slováckého divadla v Uherském Hradišti s inscenací kanadského dramatika Michela Marc Bucharda Tom na farmě. Tom je mladý muž, který pracuje v reklamce ve velkém městě. Jednoho dne přijíždí na pohřeb svého přítele kamsi na venkov, na osamělou mléčnou farmu. Poprvé se seznamuje s rodinou zemřelého a ona s ním. Zjišťuje, že realita a vytvořené představy o ní, jsou dvě rozdílné věci, podobně jako v reklamě. Dostává se do prostředí, kde nic není, jak se zdá. Říkat pravdu se nevyplácí, neodpouští se ale ani lhát. Napínavý příběh o tom, že každý potřebuje někam patřit, mohou diváci shlédnout 21. května 2020 od 19:00 ve Studiu Beseda.

V červnu přijede pražské Divadlo X10 s inscenací Sibiřská výchova. Dramatizace románu moldavského spisovatele Nicolaie Lilina dokumentuje autorovy zážitky z dětství a dospívání v komunitě sibiřských zločinců – urků, kteří byli ve 30. letech násilně deportováni ze Sibiře do Podněstří. Hrdinové inscenace se potýkají s nelehkými úkoly, stejně jako každá klučičí parta. Jenže tahle parta je trochu jiná: nože, pistole, tetování, pravoslavné ikony a pohanské rituály. Na netradiční divadelní zážitek se mohou diváci těšit 3. června 2020 v 19:00 hodin ve Studiu Beseda.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček