11.05.2023 09:37

Jedl otevírá letní scénu v prostorách bývalého kláštera sv. Gabriela

Milí přátelé Jedlu, od 22. května otevíráme letní scénu Jedlu v unikátním a rozmanitém prostoru Gabriela Loci. Navracíme se tak zpět do okouzlujícího areálu bývalého kláštera sv. Gabriela, ve kterém chystáme 4 různá představení na 4 různých místech. 

Nejprve vás vezmeme do rajské zahrady, kam se 22. května vracíme po roční pauze s naší největší inscenací Opera Ibsen / Přízraky. Moderní opera v podání Jana Nebeského strhne masku z obrazu dokonalé rodiny a odkryje její prohnilou podstatu. Drásavé drama plné lží a nenávisti sluší rázovitosti Garbiela Loci.

V kulisách kostela sv. Gabriela si připomeneme petrkovského rodáka, básníka a grafika Bohuslava Reynka, jehož poezie a korespondence ožije v performance  Reynek / Slova a obrazy z Petrkova. Poetická performance Román Zajícův vytvořená na motivy stejnojmenné novely z pera francouzského básníka Francise Jammesa, kterou skvostně přeložil syn Bohuslava Reynka, Jiří Reynek, se odehraje na venkovní scéně. Zavede vás do kopců a polí, ve kterých se potkávají Zajíc a svatý František, štěkot smeček se slunečním žárem, s ostrou střelou a zrousanými tlapkami, se závratí útěku, s pachem jílu a leskem potoka.

Dveře od několika místností se otevřou při scénickém čtení textu Kocourek scénáristky Kristýny Nebeské, který se věnuje krátkému a intenzivnímu životu zapomenutého spisovatele Josefa Kocourka. Zobrazuje jeho uzavřený svět krystalizující v surreálných představách a obrazech, které spojuje jeden úhlavní motiv: nezkrotná touha po tajemství v ženském těle.

https://www.divadlojedl.cz/

Gabriel Loci
Holečkova 106/10, Prague
www.gabrielloci.com

 

Autor článku: Adéla Brabcová, foto: Opera Ibsen / Přízraky