01.04.2020 10:14

Jeviště spí ale Divadlo F. X. Šaldy ne!

V Divadle F. X. Šaldy zkouší, šijí roušky, pomáhají seniorům, ale také vás virtuálně baví. Herci „dělají doma scény“, každý všední den ve 22:30 divadlo vysílá na sociálních sítích „Čtení na dobrou noc“, které vám zpříjemní usínání, a již tento pátek odstartuje historicky první online divadelní seriál na českém území.

Na sociálních sítích Divadla F. X. Šaldy již od minulého týdne běží fotoseriál „DĚLÁME DOMA SCÉNY“, který umělce udržuje v kondici i mimo divadlo. V domácím prostředí s pomocí dostupných rekvizit a případně i komparzistů z rodiny musí zinscenovat scénu z představení. Jednotlivé domácí zpracování divadelních scén budete moci po skončení nouzového režimu divadla zhlédnout na fotovýstavě, která bude umístěna v prostorách Malého divadla a dále poputují i na další místa v Libereckém kraji.

„Je důležité, aby v této těžké době nevymizel humor. Fotky pak budou mementem i po znovuotevření divadla. Budou nám v lepších časech připomínat, že si máme vážit „obyčejného“ života“, říká ředitelka divadla Jarmila Levko Pešlová.

Divadlo F. X. Šaldy si předsevzalo předávat radost, optimismus a naději v této složité době. I přesto, že divadlo nehraje, chce zůstat s diváky v kontaktu.  Každý všední den ve 22:30 proto můžete usínat u pořadu „DOBROU! ČTENÍ PRO DOSPĚLÉ“, které si můžete poslechnout i zpětně, pokud skutečně usnete. Aktuálně běží čtení na pokračování povídek E. A. Poa, které čte Jan Jedlinský, a již nyní se připravuje čtení povídek Jaroslava Haška v podání libereckých herců Přemysla Houšky a Petra Hanáka.

A tím výčet našich aktivit ještě stále nekončí“, říká ředitelka divadla Jarmila Levko Pešlová a dodává: „ Úplnou novinku bychom chtěli přinést našim věrným divákům již tento pátek. Půjde o zcela nový, pro tuto situaci vznikající, on-line divadelní seriál, který připravuje činoherní soubor. Bude to velké dobrodružství a všichni jsme zvědaví, jak se náš záměr podaří uskutečnit.“

Tento pátek 3. 4. 2020
se tedy můžete těšit na premiéru zcela originálního projektu, který nemá, v dějinách českého divadla obdoby. Seriál s názvem „OPERACE ARCHA“  se bude živě vysílat z libereckého Malého divadla vždy jednou týdně, až do té doby, než skončí všechna karanténní opatření a vy se budete moci znovu vrátit do hlediště. Do příprav tohoto projektu se může zapojit i široká veřejnost. Na základě facebookové výzvy vedení činoherního souboru budeme sbírat podněty od našich diváků, které budou sloužit jako inspirace pro vznik nových dílů tohoto divadelního seriálu.

V prvním pilotním dílu se diváci můžou těšit například na herce Martina Polácha, Ondřeje Kolína nebo Janu Hejret Vojtkovou. Děj seriálu se odehrává v Liberci. Přímý přenos prvního dílu seriálu začíná v pátek 3. 4. od 19:00. Sledovat ho můžete na kanálu YouToube a Facebook profilu DFXŠ.

„Pustili jsme se do velikého dobrodružství, každý týden napsat zhruba půlhodinovou epizodu, nazkoušet ji a naživo odvysílat na tři kamery jako v pionýrských dobách televize. Ale kdy jindy zkusit věci jinak než teď. Doufám, že si náš komediální příběh o záchraně lidstva, naplánované v tajemných sklepeních liberecké radnice, najde své diváky a přinese jim aspoň na chvíli pocit, že sedí v divadle, jako by se venku nic nedělo. Ostatně proto vysíláme naživo a ne ze záznamu. Jsme divadlo, vznikající každý večer znovu, a právě tenhle neopakovatelný pocit, být přítomen při zrodu čehosi živého, chceme divákům nabídnout, byť zatím jen přes internetové připojení“, dodal šéf činohry Šimon Dominik.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jakub Kabeš