25.11.2022 11:10

Jihočeská opera nabídne při adventu Českou mši vánoční i Malého Mozarta pro děti

Opera Jihočeského divadla nabídne při adventu scénické provedení České mše vánoční nebo inscenaci Malý Mozart pro děti od šesti do 12 let. Vydá rovněž s nakladatelstvím Českého rozhlasu druhý díl svého adventního zpěvníku, uvede i vánoční koncert v budějovické katedrále. Koncem prosince budou mít derniéru opera Evžen Oněgin a muzikál Evita. Na silvestra a 1. ledna uvede soubor inscenaci Kouzelná flétna. Vyplývá to z tiskové zprávy divadla.

O první adventní neděli bude premiéra titulu Hej Mistře. Diváky čeká scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a koncert složený z adventních a vánočních písní Adama Václava Michny z Otradovic. "Moje inscenace má za cíl přenést nás do dob našich praprababiček, kdy se o posvátné vánoční noci vše zastavilo a za závojem padajícího sněhu byla tušit cesta do Betléma. V tom pocitu je něco posvátného, něco radostného, ale také něco smutného. Jako bychom Vánoce slavili s našimi nejbližšími, ale i s těmi, které už nikdy neuvidíme," uvedl šéf opery Tomáš Ondřej Pilař. Zájemci spatří prvky krojů z českých a moravských horských pasteveckých oblastí a malé repliky skutečných staveb z míst kolem Rožmitálu pod Třemšínem, kde Jakub Jan Ryba mši složil.

Pro děti je určen nový titul Malý Mozart, který bude mít premiéru 9. prosince. Na nejmladší generaci cílí opera dlouhodobě, loni v prosinci uvedlo Jihočeské divadlo jako první v České republice operu pro kojence. Je určená dětem od tří měsíců. Rodiče s dětmi sedí na jevišti, obklopují je hudebníci i herci. Mimi opera je stále vyprodaná, ačkoli scéna nasadí i deset repríz měsíčně.

Divadlo a nakladatelství Českého rozhlasu vydávají také druhý díl Adventního zpěvníku opery Jihočeského divadla. Tentokrát jde o soubor pozdně středověkých a renesančních adventních zpěvů z českých pramenů. Všechny písně ze zpěvníku lze zhlédnout na YouTube kanále divadla. Jde o videa natočená loni operou na různých místech jižních Čech. "Posluchači zavítají nejen do táborského podzemí, zámeckého skleníku na Hluboké, klášterů ve Zlaté Koruně, Českém Krumlově nebo Třeboni, ale i na vrchol hory Kleť, kde jsme natáčeli za zimního rozbřesku," uvedl Pilař.

Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Čtyři pětiny všech tržeb přináší otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Letos tam přilákalo 52.469 diváků, tržby byly 43,9 milionu korun.

Jihočeské divadlo

Autor článku: ČTK: vkc, dvd; Foto: Jana Špulková