25.11.2020 11:36

Jihočeské divadlo chystá on-line adventní kalendář i Teátromat

Jihočeské divadlo chystá kvůli koronavirovým omezením on-line aktivity i hraní z dodávky. Připravuje skeče formou on-line adventního kalendáře na webu, placené on-line premiéry i podcast. V prosinci spustí Teátromat, kdy bude hrát z dodávky na předem neznámých místech. Již druhý týden hrají členové orchestru ze střechy českobudějovické radnice.
ČTK to řekl ředitel divadla Lukáš Průdek.

Adventní kalendář spustí scéna 1. prosince na svém webu. Každý soubor připravuje program dlouhý asi minutu. "Tak, jak si děti otevírají adventní kalendář a vyjmou si z něho čokoládičku, tak se bude objevovat na našem webu krátký obsah," řekl ředitel. Opera plánuje koncerty z míst, která jsou zavřená podobně jako divadlo, tedy z plovárny, muzea i restaurací. Činohra chystá skeče, recitace básní i scénky.

Malé divadlo natočilo čtvrthodinový podcast Robot a drak. Je to příběh pro dva posluchače, kteří si proti sobě sednou ke stolu a za pomoci drobných rekvizit si scénu zahrají. Jeden z nich je robotem, druhý drakem.

Jihočeské divadlo uvede rovněž placené on-line premiéry her Selský baroko, Plíce, Café Groll, baletů 3+1 a Rádio Svobodná Bystrouška, hry Devatero pohádek. Přidá k nim video ze zkoušky třetího jednání operety Polská krev, z doby, kdy mohlo zpívat jen pět lidí.

Od minulého týdne hrají trubači z divadelního orchestru každé úterý a čtvrtek ze střechy radnice, vždy po poledni, jakmile odbijí zvony. První vystoupení měli 17. listopadu, kdy přednesli českou hymnu.

Na prosinec plánuje Malé divadlo Teátromat. Na několika předem neurčených místech po kraji se objeví dodávka. Když do ní někdo hodí jako symbolický poplatek pětikorunu, otevřou se záclonky a uvidí krátké představení na přání. "Bude to takový juke box. Může to být krátký koncert, loutkové přetavení, skeč. Nebudeme dopředu zveřejňovat, kde se to stane, hrozilo by, že porušíme opatření," řekl Průdek. Dodávka se objeví u nákupních center, na náměstích či na výletních místech v přírodě.

Jihočeské divadlo zároveň nabízí vstupenky na příští sezonu na českokrumlovské otáčivé hlediště. Teď je prodáno 12.000 lístků a dalších 16.000 zamluvených, z toho je řada těch, jež si diváci kvůli letošní zrušené sezoně nechali na tu příští. Loni touto dobou byl poměr opačný: prodaných 23.000 vstupenek a 7000 rezervovaných.
Točna v Krumlově přináší Jihočeskému divadlu čtyři pětiny všech tržeb, které byly loni dohromady 55 milionů Kč. V roce 2019 přijelo na otáčivé hlediště 58.863 diváků, tržby z prodeje vstupenek byly 43,3 milionu Kč.
Letošní sezonu na točně divadlo kvůli koronaviru zrušilo. V červnu začala oprava hlediště, rekonstrukce potrvá do března 2021, bude stát asi deset milionů Kč. Dělníci opraví kovovou konstrukci a elektroinstalaci.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, kš; Foto: web JČD