09.10.2018 17:23

Jihočeské divadlo připravilo ke 100 letům Československa dvě říjnové premiéry

Jihočeské divadlo připravilo ke 100 letům Československa dvě říjnové premiéry, operu Prodaná nevěsta a kriminální drama Elity o agentech komunistické Státní bezpečnosti (StB). Na 28. říjen chystá koncert Má vlast, cyklus Bedřicha Smetany zazní v Budějovicích poprvé kompletní. 

Prodaná nevěsta bude mít premiéru 12. října, hudebně ji nastudoval Mario de Rose. Inscenace může být podle tvůrců zamyšlením nad konzumním světem, kdy lidé berou lásku jako byznys. Kostýmy mají nádech folkloru. Režisér Marek Mokoš řekl, že vychází z reálií Českých Budějovic, ze zdejších vztahů i z prostředí restaurace Masné krámy. Chce upozornit na nedostatky i pikantnosti z Českých Budějovic. Sází i na komediálnost.

„Chceme vyzdvihnout i aspekt obchodu s Mařenkou. Vesnice se vysvléká z morálky, z pomyslného symbolického kroje a od Kecala přijímá krabice jako symbol obchodu. Jeník, který přichází ze světa konzumu, touží po rodině a duchovnu. Vrací se do svého kraje a přes svůj vztah s Mařenkou se snaží společnost nasměrovat nazpět ke spiritualitě a tradici, že věrné vztahy a čistá rodina mohou mít smysl a význam," řekl Mokoš.

Hru Elity napsal Jiří Havelka pro Slovenské národní divadlo, premiéra bude 26. října, režíruje ji šéfka činohry Martina Schlegelová. Kriminální drama nahlíží podle divadelníků do konspiračních bytů, nočních barů i života agentů StB a jejich spolupracovníků, kteří po listopadu 1989 zůstali „na klíčových pozicích české ekonomiky a politiky". Hru Elity nasadí divadlo místo původně avizovaného titulu o T. G. Masarykovi.

Jednoho z příslušníků StB hraje Jan Dvořák. Jeho otčím pracoval do roku 1968 v kontrarozvědce, poté jako zedník. Herec se snaží do postavy dostat něco z toho. „Zároveň jsem se během 80. let taky ocitl na známé českobudějovické Lannovce (sídle StB), kde jsem byl dvakrát vyslýchán, z vlastní zkušenosti vím, jak se mnou jednali," řekl ČTK Dvořák.

V den výročí 28. října uvede divadelní orchestr Smetanovo dílo Má vlast. Cyklus symfonických básní Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník zazní v Budějovicích poprvé celý, v Domě kultury Metropol.

Jihočeské divadlo uvede v této sezoně 14 premiér. Budou mezi nimi drama Pokoušení od Václava Havla, adaptace románu Jiřího Hájíčka Rybí krev i muzikál Evita. V minulé sezoně přišlo do Jihočeského divadla 60.128 diváků, dalších 55.961 diváků přilákalo v létě 91 představení před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Koblenc, kš