10.10.2018 11:36

Jihočeské divadlo si objedná studii, jak by mohla vypadat nová divadelní budova v Českých Budějovicích

Jihočeské divadlo si objedná studii, jak by mohla vypadat nová divadelní budova v Českých Budějovicích. Studii za 800.000 Kč zaplatí sponzoři divadla prostřednictvím Nadačního fondu divadla. Nová budova by mohla být na Mariánském náměstí, náklady na stavbu kolem miliardy korun. ČTK to dnes ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Divadelníci vycházejí ze schváleného strategického plánu města, kde je jedním z bodů nová budova pro divadlo a Jihočeskou filharmonii na Mariánském náměstí. „Nadační fond je připraven uvolnit 800.000 korun na vytvoření této studie a vybral německou společnost Bühnenplanung Walter Kottke," řekl Průdek. Německá firma navrhla i Hudební divadlo v rakouském Linci, které funguje od dubna 2013 a jehož stavba stála 4,6 miliardy Kč.

Studie vznikne ve spolupráci divadla, fondu, města a Jihočeské filharmonie. Průdek zdůraznil, že radnici nebude stát studie ani korunu. Nadační fond sdružuje donátory divadla, přispívají do něj jen sponzoři.

Studie by měla zohlednit, jaké divadlo České Budějovice potřebují. „Výsledkem nebude tvar, ale co by v něm mělo být, jakou ekonomickou náročnost by taková stavba znamenala a zároveň ekonomická studie provozu takové budovy. Materiál by mohl následně sloužit jako podklad pro zadání architektonické soutěže do budoucna," řekl Průdek.

Hnutí ANO, které letos vyhrálo v Českých Budějovicích komunální volby a získalo 12 mandátů v zastupitelstvu s 45 členy, má ve volebním programu, že do roku 2025 zahájí stavbu divadla na Mariánském náměstí.

Jihočeské divadlo tvoří činohra, balet, opera a Malé divadlo hrající pro děti a mládež. Zřizovatelem divadla je město České Budějovice. Letos dalo scéně provozní příspěvek 110 milionů Kč, o 13,3 milionu více než loni.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Koblenc, kš