23.04.2014 12:18

Jihočeské divadlo uvede německou komedii o adopci

Předposlední premiérou činohry Jihočeského divadla bude komedie německé autorské dvojice Gieselmann - Schumacher Louis a Louisa. Diváci drsnou inscenaci o adopci na dálku uvidí v režii Ivana Krejčího poprvé v pátek 25. dubna v Malém divadle.

Inscenace je o groteskním sváru mezi charitativní teorií a praxí. Adopce na dálku je stále častější i v Česku, ale jen málokdo si dokáže představit, že by se "jeho" adoptované dítě z třetího světa domáhalo něčeho víc než peněz, jak se to stalo rodině z inscenace. Všechny kulturní a společenské rozdíly se vyostří a ušlechtilost bere za své. Ožijí xenofobní nálady.

"V tom textu je skrytý takový německý Revizor, přivandrovalý Jihoameričan s rodinou pěkně vyběhne. Má to paralelu s Chlestakovem v Revizorovi, je to taková sonda do jedné evropské středostavovské rodiny, která má pocit, že dobře žije. Přijede Jihoameričan, který rodinu vybydlí, využije žen, zažene otce do sklepa, odkud pozoruje rodinu přes kamerový systém. Nakonec je všechny okrade, řekne jim, co si o nich myslí a odjede," popsal Krejčí.
Hra podle něj ukazuje, co by se mohlo stát, kdyby nás někdo v dobročinnosti vzal za slovo a chtěl skutečně adoptovat. Ukazuje, kde dobročinnost končí, že adopce může být zakrýváním skutečné pomoci, že si jí někdo dělá jen alibi.

Autorem scénografie je Milan David, který s režisérem Ivanem Krejčím nespolupracuje poprvé. V inscenaci diváci uvidí Romana Nevěčného, Jaroslavu Červenkovou, Terezu Vítů, Jiřího Suchého a Tomáše Drápelu.

http://www.jihoceskedivadlo.cz/


Autor článku: ČTK: mi, kš

Jihočeské divadlo uvede německou komedii o adopci