08.02.2017 10:54

Jihočeské divadlo uvede komedii Kati

Do Jihočeského divadla se po delší době vrací britský dramatik Martin McDonagh, tentokrát se svou novou komedií Kati. Novinku režíruje Martina Schlegelová, která s místním činoherním souborem spolupracovala již na inscenaci Zavolejte Jeevese.

Kati jsou po hrách Mrzák inishmaanský (2005), Kráska z Leenane (2006) a Osiřelý západ (2008) již čtvrtou hrou Martina McDonagha, kterou soubor činohry Jihočeského divadla na zdejším jevišti uvádí. Ačkoli je celý příběh fikcí, hra vychází z reálných faktů. Odehrává se v 60. letech minulého století v Anglii, v době zrušení trestu smrti za vraždu. Hlavními postavami jsou kati, kteří rázem přišli o „práci“. Právě vysloužilý kat Harry, místní celebrita a hospodský, je nucen nové situaci čelit...

Harry Wade (Martin Hruška) neexistoval, postava je ale pojmenovaná podle popravčích Stephena Wadea a Harryho Allena. Allen vedl 41 poprav a stejně jako McDonaghův Harry nosil motýlka. Albert Pierrepoint (Jan Dvořák) skutečně žil a za 33 let popravil 400 lidí. Jak Allen, tak Pierrepoint vedli vlastní hospodu.
Hra zasazená do severoanglického průmyslového městečka Oldham se zabývá základními otázkami etiky a svědomí, rozporem mezi výkonem povolání a osobní angažovaností, je o spravedlnosti, o tom, jak moc mají lidé právo rozhodovat o životě někoho druhého.

McDonaghovi Kati měli svoji světovou premiéru v září roku 2015 na jevišti londýnského divadla Royal Court Theatre v režii Matthewa Dunstera a získali cenu Olivier za nejlepší novou hru a nejlepší scénu. V české premiéře pak uvedl tuto hru v překladu a režii Ondřeje Sokola Činoherní klub v prosinci 2016, tedy pouhé dva měsíce před její premiérou v Jihočeském divadle.

Jihočeské divadlo uvádí tento titul v českém překladu Ondřeje Pilného, scénu k inscenaci vytvořila Pavla Kamanová, kostýmy navrhla Vladimíra Fomínová. V této černé komedii se divákům představí Martin Hruška, Tomáš Havlínek, Tomáš Drápela, Jan Dvořák, Ondřej Veselý, René Šmotek, Pavel Oubram, Jiří Untermüller, Kamila Janovičová, Václav Švarc, Jaroslava Červenková, Petr Červinka, Jan Konrád, Jaroslav Kukrál a Lukáš Slepička.

http://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: Hana Mráčková