16.01.2020 10:43

Jihočeské divadlo: Zavíráme Boudu a otevíráme rok 2020

42 dní Divadelního areálu Bouda

Pilířem oslav jubilejní 100. sezóny Jihočeského divadla byl Divadelní areál Bouda na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích. V Boudě odehrálo Jihočeské divadlo celkem 35 představení, o dalších 7 se postarali naši hosté. Po celou dobu provozu Boudy ji navštívilo 8173 diváků. První diváci vstoupili do Boudy 13. listopadu 2019. Naším hostem byla DVTV se Sametovým speciálem.

Jihočeské divadlo slavnostně otevřelo Boudu 21. listopadu světovou premiérou unikátního uvedení opery Dalibor v adaptaci českého režiséra Miloše Formana a režii uměleckého šéfa opery Tomáše Studeného s novým libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného. Inscenaci Dalibor jsme odehráli celkem 6 krát.

„Chtěla bych Vám dát poklonu za projekt Bouda. Navštívili jsme představení Dalibor i s uměleckým lektorem ze Skotska Davidem Newbattem a moc jsme si to užili. Přeji vše dobré.", napsala divačka Milena Vlčková.

Po opeře ovládla Boudu činohra, která odehrála 10 představení politické satiry v režii umělecké šéfky činohry Martiny Schlegelové. I kontroverzní téma Zadržitelný vzestup Artura Uie se těšil diváckému úspěchu.

„Představení Zadržitelný vzestup Artura Uie jsem si moc užila, moc za něj děkuji. Byla jsem 2x a bylo by super, kdyby bylo převedeno i na scénu JD. Je totiž třeba ukazovat, že je „cosi  shnilého ve státě českém..." a je dobře, že JD se tohoto úkolu nejen zhostilo, ale ještě na
1 s *",
napsala Bohdana Majerová

Třetí premiéra v Boudě patřila baletnímu souboru. Taneční show Inscenační poradu z dílny tanečního uskupení Dekkadancers měli diváci možnost navštívit celkem 5 krát. V hlavní roli ředitele divadla se představil herec Jiří Lábus.

„Premiéra Inscenační porady byla skvělá. Miluji zdejší balet Má skvělou úroveň a nádherná představení. Na představení Klíče odnikud jsem byla třikrát a vždy skvělý profesionální výkon a vysoký umělecký zážitek ”, Jana Holická

Adventní čas a závěr roku patřil v Boudě Malému divadlu s inscenací Útěk do Egypta přes království české v režii Petra Haška.„Byli jsme na všech čtyřech premiérách v Boudě a moc děkujeme za sváteční a zajímavé zážitky. Jsme pravidelnými návštěvníky, ale nejsme znalci ani teoretici, abychom si dovolili pitvat jednotlivá představení. Bylo to pro nás prostě krásné. Jak opera, tak činohra, balet i Malé divadlo prostě podaly, podle nás, perfektní výkony. Mají náš obdiv. Víme, že dochází k obmněnám kolektivu divadla, k odchodům i příchodům a jsou vidět i nové přístupy k projektům. Tak jako v normálním životě. Přesto si myslíme, že divadlo si udržuje vysokou prestiž a úroveň a hlavně oblibu nejen v regionu Jihočeského kraje. I celá koncepce Boudy se povedla a je i hodně nápaditá připomínkou věcí dávnějších. A pro nás ze Šumavy bylo zasazení adaptace příběhu útěku Josefa, Marie a Ježíška do Egypta přes Království české do míst, kde žijeme, hodně emotivní a krásně současné. Děkujeme a přejeme panu řediteli, vedení divadla, hercům a zaměstnancům a všem nám divákům, aby vyšla ta krásná myšlenka nového divadla. Držíme palce.", Pavel a Alena Dvořákovi

Po celou dobu bylo možné v divadelním areálu zažít výstavu k 70. výročí Malého divadla Maringotku Malého divadla. Unikátní interaktivně vizuálně-zvukovou instalaci bylo možné navštívit od 21. listopadu do 13. ledna a prošlo jí 308 diváků.

Startem Boudy jsme spustili nový systém diváckého hlasování Jihočeské Thálie. Diváci tak mají možnost hlasovat bezprostředně po skončení představení a to stejně jako ve škole formou známky od 1 do 5. Celkem hlasovalo 2 839 diváků. Jako nejlepší inscenaci v Boudě si diváci zvolili inscenaci Malého divadla Útěk do Egypta přes Království české, která se zároveň stala nejvíce navštěvovanou inscenací areálu Bouda.

Tyto výsledky budou zahrnuty do celkového hlasování inscenací za rok 2019. Slavnostní vyhlášení Jihočeské Thálie 2019 proběhne 8. dubna 2020 v Jihočeském divadle.

Hosté divadelního areálu Bouda

  • DVTV - Sametový speciál / debata Daniely Drtinové s významnými osobnostmi listopadu 89 k výročí Sametové revoluce
  • Pecha Kucha České Budějovice #17 / prezentační show inspirujících projektů, tentokrát na téma Sůl je nad zlato
  • Divadlo bratří Formanů - Deadtown / Forman brothers‘ wild west show
  • Divadelní spolek J. K. Tyla České Budějovice -  Světáci / divadelní zpracování české filmové klasiky
  • Dejvické divadlo - Ucpanej systém / benefiční představení / prvotřídní inscenace z pera Irwina Welshe plná metafor a nemilosrdné upřímnosti

100 let Jihočeského divadla na 607 stranách knihy

Divadelní areál Bouda je již pomalu minulostí. Jihočeské divadlo však se svými projekty k výročí 100 let divadla pokračuje. Celou dosavadní historii Jihočeského divadla mapuje kniha Po stopách Jihočeského divadla. Vznikla pod vedením Ateliéru 3D v čele s Michalou Piskačovou.

„Naším záměrem bylo zmapovat klíčové momenty historie Jihočeského divadla. Kniha je nejen pro ty, kteří divadlem prošli, pracují v něm nebo jej více či méně pravidelně navštěvují. Chceme potěšit i ty, kteří naše divadlo díky této knize teprve objeví. Obzvláště pro ně je tato nová publikace průvodcem. Vytyčili jsme si, že kniha nemá být pouze uctivou poklonou na křídovém papíře, ale také, a to především, hravou a vizuálně atraktivní publikací," komentuje knihu Michala, která je její hlavní autorkou.

Knihu lze zakoupit v pokladně Jihočeského divadla a také v knihkupectvích Kanzelsberger.


Pozvánky k úvodním premiérám roku 2020

Nesmír
Science Fiction Musical
projekt mladých herců: Dan Kranich, František Hnilička & kolektiv
premiéra 17. ledna 2020

Nabucco
Giuseppe Verdi
dramatická opera s biblickým námětem
premiéra 1. února 2020

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: Lenka Cimlová Ostrá