06.02.2006 00:00

Jihočeské divadlo získalo pět širších nominací na cenu Thálie

ČESKÉ BUDĚJOVICE 6. února (ČTK) - Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích získalo pět širších nominací na Thálii, což je jeho největší úspěch ve třináctileté historii předávání těchto prestižních divadelních cen. Odborná porota si všimla výkonů ve hře Kašpar Hauser - Dítě Evropy, opeře La Traviata a v baletu Marná opatrnost a nominovala Pavla Oubrama, Evu Štruplovou, Annu Ondráčkovou, Zdeňka Mládka a Petra Palase.

Jihočeské divadlo dosud Cenu Thálie nezískalo. Ředitel divadla Jiří Šesták si cení toho, že tamní herci a tanečníci se dostali mezi zhruba třicítku vybraných umělců, mezi nimiž jsou například zástupci Národního divadla v Praze i Brně. Do užšího výběru sice nepostoupili, i tak je to ale podle Šestáka úspěch. "Je to povzbuzení a potvrzení kvality všech souborů," řekl dnes ČTK Šesták, podle něhož například balet Jihočeského divadla nyní prožívá zřejmě své nejskvělejší období.

Ocenil, že kritika si začíná stále víc všímat oblastních divadel. Vliv má i to, že Jihočeši hostují víc v Praze a jezdí po různých festivalech, míní Šesták. V tomto trendu chce pokračovat a zároveň ještě víc rozšířit aktivity divadla v celém regionu. Má radost, že ocenění se dostalo hned třem souborům a věří, že tento úspěch přivede další publikum.

Příležitost spatřit hru Kašpar Hauser - Dítě Evropy, v níž Pavel Oubram získal nominaci za titulní roli, mají diváci naposledy v sobotu 11. února. "Derniéra bude v březnu na jevišti Švandova divadla v Praze v rámci přehlídky nejlepších činoherních inscenací regionálních divadel," řekl ČTK vedoucí obchodního oddělení divadla Petr Hasal. Tuto historickou detektivku Jana Vedrala Jihočeské divadlo uvedlo jako českou premiéru poprvé v prosinci 2004. "Kašpar Hauser je součástí výrazné dramaturgické řady, která na jeviště uvádí novinky české dramatiky v prvním nastudování," uvedl Hasal.

Za mimořádný ženský jevištní výkon získala nominaci sólistka opery Eva Štruplová za roli Violetty Valéry v inscenaci Verdiho opery La Traviata. "Je to nesmírně těžká role na výraz i na techniku. Nedá jen tak odzpívat, musí se prožít. Myslím, že právě silným prožitkem Eva zapůsobila," řekl ČTK dramaturg divadla František Řihout.

Balet Marná opatrnost má podle něj úspěch hlavně díky spojení techniky i herectví. "V této komediální hříčce se podařilo přesně vytvořit nejen typy postav, ale i charaktery. Spojit taneční techniku a herecký komediální projev je nesmírně náročné," dodal Řihout. Nominace získala Anna Ondráčková za postavu Lízy, Zdeněk Mládek za roli Colase a Petr Palas za ztvárnění Alana.

Alena Binterová snm

Autor článku: ČTK