14.08.2017 09:32

Jiráskův Hronov letos nabídl rozšířený doprovodný program

Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, jehož 87. ročník v sobotu večer skončil v Hronově na Náchodsku, nabídl letos několik novinek, například rozšířený doprovodný program. ČTK to řekla Simona Bezoušková z Národního informačního střediska pro kulturu (NIPOS), která je programovou ředitelkou festivalu.

"Doprovodný program se oproti minulým ročníkům zhruba ztrojnásobil a mohu s čistým svědomím říci, že se to setkalo s velmi pozitivními ohlasy a všechna představení byla divácky naplněná. Je to pro nás takový splněný sen," řekla Bezoušková.

Pořadatelé oznámili, že v hlavním programu se letos představí 23 inscenací v 68 představeních, dalších 36 inscenací v 54 představeních nabídl doprovodný program. "Poprvé jsme nabídli amatérským souborům takzvanou otevřenou výzvu, která jim umožnila vystoupit v doprovodném programu Jiráskova Hronova na vlastní náklady," řekla Bezoušková, která předpokládá, že se bude v rozšířeném doprovodném programu pokračovat i v dalších letech.

Starostka Hronova Hana Nedvědová dnes ČTK řekla, že přehlídka je pro město největší kulturní událostí. "Pro letošní ročník jsme uvedli v život mnoho novinek, velkou změnou byl on-line systém prodeje vstupenek, vybudovali jsme nový stan v parku, kde se mohla hrát představení doprovodného programu a poprvé také mohli využít studenti stanové městečko v parku," řekla Nedvědová.

Hronovský festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují zahraniční neprofesionální divadla.

Jiráskův Hronov

Autor článku: ČTK: sja, mal