23.07.2008 00:00

Jiráskův Hronov uvede 26 inscenací amatérských divadelníků

Hradec Králové 23. července (ČTK) - Letošní 78. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který se uskuteční od 1. do 9. srpna, nabídne divákům v základním programu 26 inscenací ve více než stovce představení. Součástí festivalu bude 15 seminářů a dílen, na které se přihlásilo 333 zájemců, a také výstavy a hudební vystoupení. ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Simona Bezoušková.

Do Hronova přijedou amatérští divadelníci s nejúspěšnějšími inscenacemi z celostátních druhových přehlídek, celkem vystoupí 255 divadelníků. "Nebude chybět téměř nic od činohry, loutkových představení, pantomimy, experimentujícího, studentského, pohybového a tanečního divadla," uvedl programový ředitel festival Milan Strotzer. 

Pořadatele těší velký zájem veřejnosti, většina vstupenek je už vyprodána. Festivalu se kromě tuzemských amatérských souborů zúčastní profesionální Divadlo v 7 a půl, které uvede inscenaci Nora v režii J.A. Pitínského. V Hronově vystoupí také divadelníci z Nizozemska, Rakouska a Slovenska. 

Náklady na festival dosahují přibližně 2,5 milionu korun, z toho 600.000 korunami přispívá ministerstvo kultury a 150.000 korunami královéhradecký krajský úřad. Kromě příjmů ze vstupného festival podporují také sponzoři. 

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě a zřejmě i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. 

sja snm

Autor článku: ČTK