08.09.2020 10:50

Jsme tu pro vás! Hrdinové kapitalistické práce od září v Komedii

Projekt novinářky Saši Uhlové HRDINOVÉ KAPITALISTICKÉ PRÁCE před třemi lety rozbouřil mediální vody a obrátil pozornost ke světu levné práce, který celospolečenská debata většinou opomíjí nebo přímo ignoruje. Nyní se projekt dostává i na divadelní jeviště. Inscenace v režii Michala Hába bude mít premiéru 14. září v divadle Komedie.

Uhlová pracovala půl roku pod změněnou identitou v supermarketu, drůbežárně, v nemocniční prádelně nebo třídírně odpadu. Zažila fyzicky i psychicky devastující pracovní podmínky, poznala na vlastní kůži, jak složité, až nemožné je vyžít s minimální mzdou, a své zkušenosti popsala v reportážích, knize i jako protagonistka dokumentárního filmu Apoleny Rychlíkové Hranice práce. Její výpověď nezůstala bez odezvy. Jak napsala sama autorka v posledním čísle Moderního divadla: „Je dobře, že se zvýšila sociální citlivost elit směrem k lidem, kteří mají nízký sociální, ekonomický i kulturní kapitál. Máme však před sebou ještě dlouhou cestu.“

Jaká je situace nyní? Proč a jak téma levné práce zpracovat na divadle? Režisér inscenace Michal Hába k tomu podotkl: Celou dobu zkoušení inscenace jsme od vlastního Sašina textu kroužili k dalším a dalším oběžnicím. Stejně jako Saša nepopisuje jen svět levné práce a ony pro společnost neviditelné hrdiny, ale i sebe a svoje pocity během celého projektu, tak i my jsme museli obrátit pozornost k sobě, umělcům hovořícím soucitně o utrpení neprivilegovaných. Stejně tak jsme nemohli vynechat, jak Sašin projekt během těch tří let ve společnosti zarezonoval, jaké reakce ve společenské debatě vyvolal. Včetně postřehu, že zlepšení pracovních a mzdových podmínek je, už jen z pozic prostého humanismu, víc než nutné, ale stejně ne dostačující. Přívlastek ‚kapitalistické z titulu zkrátka nelze vynechat."

Inscenace vznikla jako koprodukce s prestižní německou scénou Volksbühne Berlin při příležitosti transkulturního festivalu POSTWEST - společného projektu divadel z deseti evropských zemí, který se měl původně konat v Berlíně na jaře tohoto roku. Kvůli koronavirové krizi se ovšem festival uskutečnil v digitální podobě. Videodiskuze s Michalem Hábou, Sašou Uhlovou a politoložkou Kateřinou Smejkalovou je ke zhlédnutí na YouTube kanálu Městských divadel pražských.

V Komedii se na konci měsíce uskuteční ještě druhá premiéra: Lenka Vagnerová & Company, od roku 2018 rezidentní soubor divadla Komedie, uvede 23. září komponovanou taneční inscenaci KRAJINOU SLZ. Čtyři mladí tvůrci si vytvořili choreografie přímo na tělo.  Jak k nové inscenaci řekla Lenka Vagnerová: „ Ti čtyři jsou fantastičtí interpreti, ale cítila jsem, že pro jejich další posun nastal čas je postavit do nové pozice, pozice choreografů. Já jsem zůstala v roli jakéhosi supervizora. Snažila jsem se dramaturgicky zaštítit čtyři choreografie, které se odehrávají v jednom prostředí a v jednom tahu.“

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: Lucie Korbeliusová