02.10.2006 00:00

Jubilanta Václava Havla připomenou akce v Kyjevě i v Berlíně

Praha 2. října (ČTK) - Pod názvem Václav Havel - na scénu! uspořádá během října pražský Divadelní ústav ve Lvově a v Kyjevě výstavu osobních fotografií bývalého prezidenta, doplněnou snímky a scénickými návrhy z uvedení jeho her v Česku i v zahraničí. Podle mluvčí ústavu Olgy Plchové expozice doprovází vystoupení studentů pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění, kteří nastudovali Havlovu aktovkou Vernisáž.

Další aktivitou k nadcházejícím sedmdesátinám Václava Havla je výstava v Berlíně nazvaná Scénografická interpretace Havlových her. Podle Plchové je jejím hlavním tématem otázka výtvarných realizací Havlových her i to, jak jsou pro scénografy inspirativní.

"Po předchozích výstavách Divadelního ústavu o Václavu Havlovi v Bonnu, Vídni, Paříži, Lublani, Záhřebu, Washingtonu a Petrohradě se nyní kurátorka Helena Albertová pokusila o trochu jiný pohled na tyto hry a zaměřila se na souvislost jeho života a díla," dodala Plchová.

Výstava se koná v rámci projektu Invaze do Evropy 2006 - Prezentace českého divadla a je zařazena mezi doprovodné akce konference k Havlovým sedmdesátinám. Má název Václav Havel v divadle (a politice) a pořádá ji České centrum Berlín ve spolupráci s Divadelním ústavem, Nadací Roberta Bosche, Berliner Festspiele, Mezinárodním divadelním ústavem a berlínskou dramaturgickou společností.

Mezi doprovodnými akcemi bude například čtení z nové knihy Václava Havla a Karla Hvížďaly Prosím stručně v německém překladu, hostování íránského divadelního představení Kiss you, and Tears od Mohammada Charmchira na motivy Havlových Dopisů Olze a koncert kapely The Plastic People of the Universe.

Havlovi bude sedmdesát let 5. října. Kulaté narozeniny si prý připomene nejprve s rodinou v Praze. Už den poté má ve Slovenském národním divadle v Bratislavě převzít čestný doktorát tamní Vysoké školy múzických umění. Na konci října se chystá na čtyři měsíce do USA. Polovinu času hodlá strávit v New Yorku a druhou část ve Washingtonu. Za oceánem si chce hlavně odpočinout; chystá se prý rovněž psát.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK