04.10.2012 08:57

Jubileum Divadla Járy Cimrmana připomene dnešní přenos do kin

Slavnostní reprízou inscenace své poslední hry České nebe se Zdeňkem Svěrákem v roli Komenského oslaví dnes večer soubor Divadla Járy Cimrmana 45. narozeniny. Představení z jeviště Žižkovského divadla se v přímém přenosu objeví na plátnech 63 kin v Čechách a v dalších na Slovensku, která si koupila licenci k zakódovanému programu.    

Zároveň však také na internetovém portálu Seznam.cz, který loni spustil stránky o životě a díle fiktivního génia nazvané Jarmara.at. Zájemci na nich naleznou šuplíky, které po rozkliknutí nabízejí záznamy z her, fotografie a další audiovizuální materiály.    
To, jak bude večer vypadat, mohli Cimrmanovi fanoušci ovlivnit právě na stránkách www.jarmara.at. Vybrali tři semináře, které do výročního představení herci přidají. V kinech vybavených satelitním příjmem, která běžně uvádějí živá představení například z Metropolitní opery v New Yorku, je uvidí tisíce lidí. Kapacita on-line přenosu na stránce Seznam.cz je až 20.000 diváků. Kromě Jarmary se oblíbenému Járovi věnuje také zpravodaj dostupný na adrese www.cimrman.at.    

Režie přenosu se ujal Jan Svěrák a má trému. "Nikdy jsem nic podobného nedělal. Je to pro mě premiéra a jsem na to zvědav," řekl ČTK a podotkl, že většina kin je vyprodána. O přestávce provede diváky zákulisím včetně herecké šatny v roli reportéra nový člen souboru Vojta Kotek. Každému návštěvníkovi ve všech kinech bude o přestávce nabídnuta sklenka sektu, aby si mohl na dálku s oslavenci v Praze přiťuknout. V Praze jimi budou fanoušci v kinech Aero, Oko, Mat, Atlas a Radotín.    
Prvním počinem Divadla Járy Cimrmana byla 4. října 1967 v pražské Malostranské besedě premiéra Hry Akt Ladislava SmoljakaZdeňka Svěráka.

Autor článku: ČTK: bor, mal

Jubileum Divadla Járy Cimrmana připomene dnešní přenos do kin