14.11.2006 00:00

Jubilující Vlasta Chramostová má benefici v Kolowratu

Praha 14. listopadu (ČTK) - Za svou poslední divadelní premiéru pokládá jubilující Vlasta Chramostová benefici nazvanou Tři životy, která byla v pražském Kolowratu poprvé uvedena 2. listopadu. Zadní vrátka si však v činohře české první scény, kam se vrátila v roce 1992, nechala pootevřená. Kdyby ji prý potřebovali, určitě zaskočí.

Další reprízy pozoruhodného večera, v jehož průběhu herečka hovoří o životě hereckém, disidentském i životě návratů po listopadu 1989, se uskuteční 15. a 24. listopadu a 11. a 21. prosince. Nad svým životem se v něm Vlasta Chramostová zamýšlí s humorem; najde v něm totiž veselohru, detektivku i antické drama. Jednou se jí prý dramatik František Pavlíček ptal, jak by tituly Shakespearových her pojmenovala soužití se svým dnešním mužem, kameramanem Stanislavem Milotou.

"Bylo by to velice jednoduché, protože Milota by určitě řekl, že je to Zkrocení zlé ženy. Já bych nato hned reagovala, že spíše Marná lásky snaha. Oba bychom pak souhlasili s tím, že je to Komedie plná omylů. No - a teď je to Zimní pohádka," řekla Chramostová ČTK. Považuje se za pozitivistku a zlobí ji, jak dnešní mladí opakují ty samé chyby v novém hávu. Za války zažila hnědou totalitu nacismu a po osvobození totalitu rudou.

"A 17. listopadu 1989, protože kdy jindy já se tak mohu narodit než 17. listopadu, když je zvýšená průserovost, mně bylo třiašedesát," dodala.

Pro dramaturga Jana Hančila se základem k benefici stala autobiografická kniha Vlasty Chramostové. Byl to život plný dramatických zvratů a vášnivého hledačství opravdovosti v občanské i v herecké poloze. "V souvislosti s ní se často mluví o patosu - bez uzardění se k němu hlásí. S uznáním hovoří o těch, kdo jsou ochotni za své volby a svá rozhodnutí platit. Zajímají ji lidé po pádu, lidé, kteří si v životě sáhli na dno. Ví proč. Ani ona neměla v životě nic zadarmo. Každé rozhodnutí, každé hnutí splatila do posledního haléře," uvedl.

Ctižádostí režiséra Ivana Rajmonta nebylo postihnout všechno. "Chtěli jsme upozornit na neuralgické body jejího života, vracet se v metaforách k hledání pravdy," řekl ČTK. S Vlastou Chramostovu se dlouho scházel a ona vyprávěla. "Když už vyprávěla čtrnáct dní, tak jsme si řekli, že by premiéra mohla být hned jako talkshow. Chtěli jsme ale něco navíc, aby sama na sebe nahlédla zvenčí - a to je komplikované," dodal Rajmont.

"Moje benefice nemůže být vyprávěním veselých příhod, i když se snažím, aby se diváci bavili," dodala herečka.

Česká televize uvede v den jejích osmdesátinách 17. listopadu večer na programu ČT1 televizní inscenaci Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové nazvanou P.F.77, dramatický příběh o cti, morálce a důstojnosti z doby vzniku Charty 77. Režisér Jaroslav Brabec ji natočil v roce 2003.

Jiří Borovička hj

Autor článku: ČTK