30.11.2011 12:03

K.Vary podpoří místní divadelní tvorbu v příštím roce 1,5 mil. Kč

Karlovy Vary v rozpočtu na rok 2012 opět počítají s podporou místní divadelní tvorby. Nově vznikající soubor má dostat kolem 1,5 milionu korun na dvě hry. To je asi o 500.000 korun více, než poskytlo město letos. Díky ní herci připravili inscenaci Divadelní komedie. Zda bude projekt na vzkříšení místního souboru, jenž město zrušilo před sedmi lety, životaschopný, napoví právě příští rok. ČTK to dnes řekl primátor Petr Kulhánek (KOA).

Hercům, kteří Divadelní komedii nastudovali o letních prázdninách, v době, kdy jejich kolegové mají volno, aplaudovalo při premiéře vyprodané divadlo. Jenže s dalšími reprízami návštěvnost začala klesat a ustálila se na průměru 50 diváků. Hru do konce roku čekají ještě tři uvedení. "S návštěvností nemůžeme být spokojení. Ale vzkřísit to, co se před tolika roky zlikvidovalo, není jednoduché. Může to chvíli trvat, než lidé zase vezmou na vědomí, že tu zase působí místní divadlo," podotkl primátor.
Opoziční zastupitel Martin Zeman (ČSSD) uvedl, že pokus o vzkříšení místní divadelní tvorby je sice hezký, ale nesmí město neúměrně finančně zatěžovat. Uvádění repríz nepovažuje Zeman za dobrý nápad. Podle něho není v Karlových Varech tolik příznivců divadelní tvorby, aby na takové představení přišli. "Poškozuje to pověst divadla. Iniciativě o oživení místního souboru to neprospěje, když je hlediště poloprázdné. Divadlo je také zbytečně blokováno," uvedl Zeman.
V sestavě nového souboru je i herečka Lucie Domesová, která před zrušením stálého souboru v karlovarském divadle působila. Na návrat se velmi těšila, ale to, co se nyní kolem divadla děje, ji příliš netěší. Podle jejího názoru nastudovanému představení i hercům uškodila zlá kampaň, kterou podle ní někteří zastupitelé v Karlových Varech vedou. "Lidé ty názory brali jako negativní kritiku úrovně hry a podle toho se řídili. Jakmile to na chvíli utichlo, hned jich přišlo více," podotkla.

Karlovarské městské divadlo jinak funguje jako scéna pro hostující soubory a město jako zřizovatel mu z rozpočtu letos dalo 15 milionů korun. Pro příští rok počítá opět s 15 miliony (z toho 1,5 mil. Kč pro místní tvorbu). Ředitelka divadla Dana Neumannová je s návštěvností na hostujících souborech spokojená. To ale neplatí pro Divadelní komedii. "Děláme maximum, abychom na tuto hru lidi dostali. Domnívám se, že je to velmi kvalitní představení a hercům se povedlo. Chyba ale je, když se do toho tahá politika," konstatovala ředitelka.
Radnice před sedmi lety zrušení stálého souboru zdůvodňovala klesající návštěvností a vysokými náklady na jeho provozování. Poté město pronajalo scénu na čtyři roky pražskému Divadlu Bez zábradlí Karla Heřmánka. Od ledna 2008 divadlo provozuje obecně prospěšná společnost Karlovarské městské divadlo. Projekt na oživení místní tvorby a souboru iniciovalo nové vedení města (KOA, Alternativa, TOP 09, hnutí O co jim jde?!) po úspěchu v loňských volbách.

Autor článku: ČTK: Vladimír Meluzín, kš